Brave’in ChatGPT Benzeri Özelliği Kullanıma Sunuldu!

bravein chatgpt benzeri ozelligi kullanima sunuldu

İnternet sitelerinin kullanıcıları takip etmesini engelleyen özelliklerle donatılmış olan gizlilik odaklı internet tarayıcı Brave, tüm internet kullanıcılarının ilgisini çekecek bir işe imza attı. Geliştirici ekip, açık kaynak kodlu tarayıcıya Summarizer (Özetleyici) olarak isimlendirdiği yeni bir özellik ekledi. Bu yeni özellik, son dönemlerde en çok konuşulan yapay zeka araçlarından ChatGPT’ye benzerlik gösteriyor ve arama sonuçları sayfasında kullanıcı deneyimini iyileştiren küçük özetler sunuyor.

Yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT, son dönemlerde sadece Brave değil, diğer geliştiriciler tarafından da ilgi odağı oldu. Örneğin Microsoft. Şirket, kendi arama motoru Bing’e ChatGPT entegrasyonu oluşturdu. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde arama sonuçlarında saatlerce dolaşmak zorunda kalmamış oldular. Aranan bir metin veya içeriğe ait sonuçlar, Bing aracılığı ile anında kullanıcıya sunuldu. İşte Brave tarafından kullanıma sunulan Summarizer isimli özellik de tam olarak aynı amaca hizmet ediyor.

Bir iki cümlelik açıklama yerine, özet makale gösterilecek

a71563bfe288d3cbb8b473a3984cff25474f7778

Google arama motoru, bir süredir birkaç cümleden oluşan açıklamalar sunuyor. Summarizer isimli özellik de buna benzer şekilde çalışıyor. Ancak verdiği yanıtlar, Google’a kıyasla daha detaylı ve kaliteli. Üstelik Brave’in yeni özelliği, oluşturduğu özet için kullanılan kaynaklara ait bağlantıları da küçük simgeler olarak sunuyor. Kullanıcılar, aldığı sonuçla ilgili geri bildirimde bulunabiliyor ve Summarizer isimli özelliği tamamen kapatabiliyorlar. 

252eac816b9f5b4fa049f49f9e698f34d46acd0d

Brave’in yapay zeka destekli yeni özelliği, an itibarıyla masaüstü, Android ve iOS uygulamalar için dağıtılıyor. Tüm kullanıcılar, çok yakında bu özelliğe kavuşmuş olacaklar. Ayda 57 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Brave’in Summarizer özelliğinin bu uygulamaya olan ilgiyi nasıl artıracağını hep birlikte göreceğiz.