BilimMayıs 31, 2022

Bugatti’nin üstün arabaları, işte bu dyno testinden geçiriliyor

İkinci el bir araç almak istediğimizde ve aradığımız aracı bulduğumuzda artık, soluğu çabucak ekspertiz merkezlerinde alıyoruz. Bu merkezlerde ...

İkinci el bir araç almak istediğimizde ve aradığımız aracı bulduğumuzda artık, soluğu çabucak ekspertiz merkezlerinde alıyoruz. Bu merkezlerde pek çok testin yanı sıra, bir de dyno testi yapılıyor. ve bu test, dinamometreler yardımıyla gerçekleşiyor.

Dinamometreler, tam güç, tork ve rpm okumaları sağlayan ve güç transfer sistemi kalibrasyonuna yardımcı olan, modifiye edilmiş araçların yanı sıra yeni araçlar için de test sürecinin büyük bir kesimidir. Araçlar dinamometreye bağlanır ve farklı viteslerde hızlanırken tekerlekler gerekli sayıları kaydeden sabit silindirler üzerinde döner. Fakat Bugatti’nin hiper araçları çok bir güce sahip olduğu için Fransız markası kendi özel dinamometresini geliştirmek zorunda kaldı ve sürecin mükemmel bir görüntüsünü yayınladı.

Chiron Muhteşem Sport’un dört turbo W16 motoru resmi olarak 1.578 beygir gücü ve 1.180 Nm tork üretiyor ve bu tork yedi vitesli çift kavramalı şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de gönderiliyor. Bu sayılar, Bugatti’nin arabayı yalnızca bir aksta ölçen yerine dört tekerlekten ölçen bir dinamometreye gereksinimi olduğu ve dinamometrenin iki küçük tekerlek yerine her tekerlek için bir büyük silindire sahip olduğu manasına geliyor. Tek bir temas noktasına sahip olmak gerçek bir yol yüzeyine daha çok emsal, ayrıyeten performans kaybı daha azdır ve lastikler iki silindirli bir dinamometre nazaran daha az ısınır.

Bugatti’nin dinamometresinde 248 mil/saat’e (400kmph) kadar çıkan gerçek suratlara ulaşılabilir. 420 kmph sürate sahip Muhteşem Sport en yüksek suratından hala 20 kilometre uzakta olsa da, lastikler saniyede 50 kereden fazla dönüyor ve yerçekimi ivmesinden yaklaşık 4.000 kat daha yüksek kuvvetler uyguluyor. Lakin dinamometre, araba hala inançlı bir biçimde yavaşlayabildiği 480 kmph’ye kadar çıkan suratları simüle edebiliyor. Bugatti, Chiron Muhteşem Sport’un bu yeni dyno’nun hudutlarını hakikaten zorlayabilecek tek üretim arabası olduğunu söylüyor.

Devasa bir boyuta ve yüke sahip olan dinamometrenin her silindiri 3,5 ton tartısında. Art aks silindiri de otomobilin dingil uzaklığına uyacak formda hidrolik olarak uzatılabiliyor yahut kısaltılabiliyor. Bugatti ile geliştirilen, bir çerçeve ve aracın karbon fiber monokok gövdesinin altına 20 yüksek dirençli vidayla sabitlenen dört adaptör plakası içeren bir sistem aracı yerinde tutuyor. Plakalar, 24 tona kadar çekme kuvvetine dayanabilen çapraz zincirlerle birbirine bağlanırken, arabanın tekerleklerini silindirlerin merkezine harika bir halde sabitleyen ek kayışlar yanlarda yer alıyor. Tüm bunlar, Chiron’un tam yükte ve en yüksek süratte bile dinamometre üzerinde itimatla çalıştırılabileceği manasına geliyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler