BilimNisan 23, 2022

Cerenkov lüminesans görüntüleme, kanseri belirlemede yeni bir prosedür olmaya aday

Nature Biomedical Engineering mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran, nükleer reaktörlerden yaygın olarak yayılan özel bir ışık ...

Nature Biomedical Engineering mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran, nükleer reaktörlerden yaygın olarak yayılan özel bir ışık çeşidi, bedendeki tümörleri saptamak için düşük maliyetli, emniyetli bir yol olabilir. İleriye dönük görüntüleme tekniği, ekseriyetle açık mavi renkte parlayan Cerenkov ışımasını kullanıyor. Bu ışıma, tümörlerin bir hastada tam olarak nerede olduğunu vurgulamak için kullanılabiliyor.

Cerenkov lüminesans görüntüleme (Cerenkov luminescence imaging – CLI), ışık suratından daha süratli hareket eden yüklü parçacıklar bir ortamdan geçtiğinde (bu durumda bu ortam insan dokusu oluyor) üretilen ışığı kullanıyor ve amaç dokuda bulunan radyoizotop probları, bir kamera tarafından algılanabilen ışığın ortaya çıkmasını sağlıyor. Daha evvel, bu görüntüleme yolu düşük ışık randımanı ve zayıf çözünürlük nedeniyle sıkıntılıydı, lakin araştırmacılar çeşitli farklı problar ve görüntülenen doku etrafında kapalı bir alan kullanarak, uygun bir usul üretebileceklerine inanıyorlar.

Araştırmacılar, CLI’nin, bilhassa birden fazla PET sistemini karşılayamayan alanlarda, standart bakım taramalarıyla birlikte kullanılabilecek PET taramalarına daha ucuz ve daha süratli bir alternatif sunabileceğini öne sürüyorlar. Bir PET/CT sistemi 1,5 milyon dolara mal olurken, bir CLI sistemini yalnızca 125.000 dolara mal etmek mümkün diyorlar.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler