BilimNisan 24, 2022

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üç yıllı ortanın akabinde geri döndü, kara hususun peşine düştü

Geçtiğimiz Cuma günü CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) etrafını iki proton demeti sardı ve üç yıldan fazla bir ortadan sonra dünyanın ...

Geçtiğimiz Cuma günü CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nın (LHC) etrafını iki proton demeti sardı ve üç yıldan fazla bir ortadan sonra dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısının geri dönüşü resmileşti. Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü yahut CERN, son üç yılını bakım çalışmaları yaparak ve sistemde büyük güncellemeler gerçekleştirerek geçirdi. Artık küme, bilim insanlarının kozmosun yeni sırlarını ortaya çıkaracağını umdukları dört yıllık bir data toplama sürecine başlamaya hazırlanıyor.

Londra Kraliçe Mary Üniversitesi parçacık fizikçisi Marcella Bona, BBC ile yaptığı görüşmede, “Deneyimizin bilgileri algılama, toplama ve tahlil etme yeteneği açısından iki ila üç kat daha uygun olacak” dedi.

Bu yaz mevsiminde, Üçüncü Çalışma (Run 3) olarak isimlendirilen LHC’nin üçüncü çalışma süreci başlayacak. Son birkaç yılda yapılan güncellemeler, bu çalışmada daha fazla sayıda parçacık çarpışmasının görüleceği ve bu parçacıkların evvelki çalışmalarda görülenlerden daha fazla güçle çarpışacağı manasına geliyor.

Bilim insanları, parçacıkların atom altı seviyede nasıl etkileşime girdiğini açıklayan bir teori olan Standart Fizik Modelinin hudutlarını test etmek için yeni yetenekleri kullanacaklar. Öteki deneylerle birlikte, yeni çeşit parçacıklar bulmaya çalışacaklar ve hatta tahminen de bilim insanlarının kainatın büyük bir yüzdesini oluşturduğuna inandıkları, şimdi keşfedilmemiş bir husus olan karanlık hususun daha net bir manzarasını yakalayacaklar. Lakin bu unsurun şimdi varlığının bile kanıtlanamadığını belirtmekte yarar var.

Yeni süreçte, on yıl evvel LHC’deki deneyler sırasında keşfedilen çığır açan bir parçacık olan Higgs bozonu da daha detaylı olarak incelenecek.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler