ChatGPT, Hukuk ve İşletme Sınavlarından Başarıyla Geçti

chatgpt hukuk ve isletme sinavlarindan basariyla gecti hOaHAzSu

OpenAI’ın geliştirdiği yapay zekâ ChatGPT, son zamanlarda birçok olaydan ötürü bilim ve akademik dünyanın manşetlerinde yer alıyor. Öğrenciler her ne kadar bu yapay zekâ üretim aracını çok yararlı bulsa da öğretmenler, akademisyenler ve bilim insanları bir hayli endişeli.

Endişeli olmalarının sebebi aşikâr. ChatGPT, ona verdiğiniz ‘bana bir makale yaz’ tarzı görevlerin çoğunu sorunsuzca yerine getirebiliyor. Bu da öğrencilerin başarıya giden yolda hile yaparak ilerleyebilmelerine olanak sağlıyor.

ChatGPT, yine akademisyenleri endişelendirecek bir olaya imza attı: Yapay zekâ, hukuk ve işletme mezuniyet sınavlarından geçer not aldı

5344456d3664bfea34f4feec61cdf515917cf81c

Minnesota Üniversitesi’ndeki hukuk profesörleri, yaptıkları yeni bir araştırmada ChatGPT’ye okullarının dört dersinde öğrencilere yaptıkları lisansüstü sınav sorularını verdiler. Kendi kendine öğrenebilen yapay zekâ, tüm sınavlarda ortalama bir not olan C+ almayı başardı ve sınavları vermiş oldu.

Bunun yanı sıra Wharton’da bir profesör olan Christian Terwiesch, ChatGPT’yi okulun işletme sınavına soktu. Yapay zekâ, B gibi ortalamanın üstünde bir not alarak sınavı başarıyla verdi. Ancak yapay zekânın sınav sonuçlarının tutarsız olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

50af77af3b2ab068ce03a024c6d4ee7c88ecf565

ChatGPT’yi sınava tabi tutan hukuk ekibinin dediğine göre yapay zekâ, temel yasa kuralları ve teoriyi özetleme konusunda iyi bir iş başarıyor ancak konu bir dava ile ilgili sorunları tanımlamak ve çözmek olduğunda saçmalamaya başlıyor.

İşletme sınavına tabi tutulduğunda ise Terwiesch’in dediğine göre ChatGPT, basit işlem yönetimi ve süreç analizi problemlerini çözmede çok başarılı ancak ileri düzey süreç problemlerini çözemediğini ve hatta 6. sınıf matematik problemlerinde bile başarısız olduğunu belirtiyor.

ChatGPT’nin gördüğünüz gibi daha çok gelişmesi gerekiyor ancak şu anki hâliyle bile gerçekten korkutucu. Çünkü bu yapay zekâ henüz bir ‘bebek’, daha ilk yılını bile doldurmadı. Gelecekte neler yapabileceğini bir de siz düşünün…