ChatGPT, İlk Kez Bir Ülkede Tamamen Yasaklandı

chatgpt ilk kez bir ulkede tamamen yasaklandi TR9qlP4O

Son dönemlerin en popüler yapay zeka araçlarından ChatGPT ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İtalya Veri Koruma Otoritesi (GPDP), ChatGPT’nin ülke çapında erişime yasaklanmasını emretti. OpenAI, İtalya’nın emirlerini yerine getirmezse İtalyan internet kullanıcıları bu yapay zeka aracına bir daha erişim sağlayamayacaklar. Peki ne oldu da İtalya hükümeti ile OpenAI karşı karşıya geldi?

GPDP tarafından yapılan açıklamada OpenAI’nin kullanıcı verilerini yasa dışı şekilde topladığı belirtildi. Üstelik OpenAI’nin kullanıcı verilerini toplamak için herhangi bir gerekçesi yoktu. Hal böyle olunca GPDP, OpenAI’nin ya İtalya’daki kullanıcıların verilerini toplamaktan vazgeçmesi ya da ülkeden çekilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Reşit olmayan çocuklar için de endişe duyuluyor

84c1e60a5b35cdc9f56af9a2a17b551bb36e5532

İtalyan yetkililerin OpenAI ve ChatGPT ile ilgili tek meselesi kullanıcı verileri değil. GPDP tarafından yapılan açıklamalarda, ChatGPT’nin 18 yaşını doldurmamış bireyleri korumaya yönelik herhangi bir özelliğe sahip olmadığı belirtiliyor. Peki tüm bunlar yaşanırken OpenAI’yi neler bekliyor?

İtalya kanunlarına göre bu yasak kararı ile birlikte OpenAI için 20 günlük bir geri sayım başlamış durumda. Şirket bu 20 gün içerisinde GPDP’nin talimatlarını yerine getirmeli ve kurumu da neler yaptığıyla ilgili olarak bilgilendirmeli. Aksi takdirde OpenAI, kapalı kalmaya devam etmekle birlikte İtalya hükümetine 20 milyon euroya (veya yıllık cirosunun yüzde 4’ü) kadar ceza ödemek zorunda kalacak. OpenAI’nin konuyla ilgili neler yapacağı şimdilik bilinmiyor.

İtalya, genel olarak sohbet botlarından haz etmiyor

b7d361d184ddf5940f0d9031feed27bec7da3b67

İtalya’nın sohbet botlarına yönelik tavrı ChatGPT’den ibaret değil. Hükümet, bundan birkaç ay önce de Replika olarak isimlendirilen bir sohbet botunu yasakladı. Aslında burada İtalyan hükümetinin haklı olduğu bir taraf da vardı. Öyle ki Replika’da oluşturulan karakterler ile müstehcen sohbetler yapılabiliyordu. Geliştirici ekip, sonraki süreçte bu özelliği devre dışı bıraktı. Hatta sırf bu yüzden kullanıcıların tepkisiyle karşılaştı. Önümüzdeki dönemlerde bu gibi konuları sıklıkla konuşacağız gibi görünüyor.