ChatGPT’nin Ücretli Versiyonu Geliyor

chatgptnin ucretli versiyonu geliyor UVhKBKQC

OpenAI tarafından geliştirilen ve yakın zamanda herkes için ücretsiz olarak kullanıma açılan sohbet botu ChatGPT, yapabildikleriyle tüm dünyayı şoka uğratmıştı. Hatta internetin geleceği olarak nitelendirilmeye başlayan yapay zekânın bu kadar ilgi görmesinin ardından Microsoft’un şirkete 10 milyar dolar yatırım yapacağını gösteren iddialar bile ortaya atılmıştı.

ChatGPT gündemin başında yer almaya devam ederken bugün OpenAI’dan yeni bir hamle geldi. Yapay zekâ şirketi, ChatGPT’nin ücretli olacak bir premium versiyonunu deneyeceğini duyurdu. Bu versiyon, ‘ChatGPT Professional’ olarak adlandırıldı.

Ücretli ChatGPT, her zaman kullanıma açık olacak ve daha hızlı yanıt verecek

0cc8b61a9a149a2d7d7b249dbb96ad4a06440ca7

ChatGPT, her ne kadar tüm dünyada büyük ilgi görse de ücretsiz olması nedeniyle OpenAI’a için büyük bir yük. Tahminler, şirketin yazılım için günlük 100 bin dolar, aylık da 3 milyon dolar gibi devasa paralar harcadığını ortaya koyuyor. Teknoloji devi, bu nedenle de ChatGPT’den gelir elde etme yollarını arıyor ve bu kapsamda premium versiyonu deniyor.  

OpenAI, yapay zekânın yeni versiyonu için bir bekleme listesi açtığını duyurdu. Ücretli sürümün, bottan beklenen tüm avantajlara sahip olacağı ifade edildi. Buna göre ChatGPT Professional, ücretsiz versiyonun aksine ‘her zaman ulaşılabilir’ olacak. Bilindiği üzere yoğunluk olduğu zamanlarda sohbet botuna erişim sağlanmadığı durumlar olabiliyordu. Buna ek olarak premium sürüm, ücretsize kıyasla kısıtlama olmaksızın daha hızlı yanıtlar sunmanın yanı sıra günlük en az iki kat daha fazla yanıt verecek.

OpenAI, yaptığı açıklamada yeni sürümün ChatGPT’den gelir elde etme amacıyla çıkarıldığına vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Hedefimiz, hizmeti iyileştirmeye ve sürdürmeye devam etmek ve para kazanma, hizmetin uzun vadeli uygulanabilir olmasını sağlamanın bir yolunu bulmaktır.”

İsteyen herkes, yalnızca seçili kişiler için çıkacak ücretli ChatGPT için başvurabiliyor

04b5acec52a07a6f884cb963a15c9899465c63e9

ChatGPT Professional’a isteyen herkes bu bağlantı üzerinden başvurabiliyor. Başvuru formunda kullanıcıların sohbet botunu kullanma nedenleri soruluyor. Ayrıca müşteriler, ne kadarlık bir ücret beklentilerinin olduğunu da kaydolurken belirtebiliyor. Şirket, ödeme sürecini ayarlamak için seçilen insanlara ulaşacağını da söylüyor.

Diğer yandan OpenAI’ın bunun bir deneme olduğunu vurguladığını da söyleyelim. Teknoloji devi, formun başında ücretli versiyonun değişikliğe tabi olan erken bir deneme programı olduğuna dikkat çekerken şimdilik genel olarak kullanıma sunulmayacağını da ekliyor.