BilimNisan 30, 2022

Çin, başşehir Pekin’de şoförsüz taksilerin hizmete girmesi için iki büyük şirkete gereken onayı verdi

Pekin, şoförsüz robotaksiler için hazırlanıyor. Her iki şirketin de bugün yaptığı açıklamaya nazaran, Çin'in başşehri, araba startup’ı Pony.ai'ye ...

Pekin, şoförsüz robotaksiler için hazırlanıyor. Her iki şirketin de bugün yaptığı açıklamaya nazaran, Çin’in başşehri, araba startup’ı Pony.ai‘ye ve Çinli internet devi Baidu‘ya halka otonom araç hizmetleri sunma müsaadesi verdi.

CNBC’nin bildirdiğine nazaran, her iki çalışma da küçük ölçekli başlayacak. Baidu’nun başlangıçtaki filosu 10 otomobilden oluşacak ve Pony.ai dört otomobil ile yola çıkacak. Her iki şirket de kentteki çalışmalarını ilerleyen vakitlerde genişletmeyi planlıyor.

Pekin hükümeti, işlerin problemsiz gittiğinden emin olmak için her şoförsüz araçta bir işçi bulunmasını koşul koşuyor. Fakat bu çalışanın şoför koltuğunda olması mecburî değil. Her iki firma da zati Pekin’de ve Çin’deki öbür büyük kentlerde şoförsüz taksileri test ediyordu, fakat direksiyonun ardında güvenlik şoförleri olması gerekiyordu.

Müsaadeler, 2030’da satılan yeni otomobillerin yüzde 70’inin en az Düzey 2 kendi kendine sürüş teknolojisine sahip olması için bir maksat belirleyen Pekin’deki şoförsüz taksi sanayisi için ileriye yanlışsız büyük bir adım olarak yorumlanabilir.

Şoförsüz araç seyahatlerinin en azından şimdilik fiyatsız olması da Pekin sakinleri için ek bir avantaj sağlayacak. Şirketler, sunulan hizmetten fiyat almak için hala hükümetten onay bekliyor. Potansiyel yolcular, bu onay verilene kadar, Pony.ai’nin PonyPilot+ uygulaması yahut Baidu’nun Apollo Go uygulaması aracılığıyla seyahat edebilecek. Lakin bu seyahatler şimdilik Pekin’in Yizhuang bölgesinde 60 kilometre karelik bir alanla sonlu. Ayrıyeten yolculardan metro istasyonları, parklar ve stadyumlar da dahil olmak üzere bir dizi halka açık alma ve bırakma yeri ortasından seçim yapmaları istenecek.

Pony.ai, ABD’de kendi kendine sürüş teknolojisini test ederken bir kadro zorluklarla karşılaşmıştı. California, Pony.ai’nin AV yazılımındaki bir aksaklık nedeniyle bildirilen bir çarpışmanın akabinde geçtiğimiz yıl Çinli şirketin test müsaadesini askıya aldı. Öteki bir aracın karışmadığı kazada rastgele bir insan ziyan görmemişti.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler