BilimHaziran 7, 2022

Çin, inşa ettiği Tiangong uzay istasyonu için sert bir virajı daha döndüğünü açıkladı

Çin’in Shenzhou-14 vazifesi Pazar günü ülkenin Tiangong Uzay İstasyonu’na başarılı bir biçimde bağlandı. CNN'in söylediğine nazaran, uzay aracı ...

Çin’in Shenzhou-14 vazifesi Pazar günü ülkenin Tiangong Uzay İstasyonu’na başarılı bir biçimde bağlandı. CNN’in söylediğine nazaran, uzay aracı, üç kişilik mürettebatı ile günün erken saatlerinde Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldıktan sonra lokal saatte saat ile 17: 42’de Tianhe mürettebat modülüne ulaştı. Bu muvaffakiyet, Çin’in Tiangong’un tamamlanmasına yönelik kıymetli ilerleme kaydetmeye çalışacağı vazifenin astronotları için istasyonda altı aylık bir konaklamanın başlangıcını işaret ediyor.

Ülke, istasyonun kurulumunu yılsonuna kadar bitirmeyi umuyor. Önümüzdeki ay, Tiangong’un yeteneklerini genişletecek iki laboratuvar modülünün birincisi fırlatılacak ve Ekim ayında bunu ikinci fırlatma takip edecek. Modüller, Çinli astronotların mikro yerçekimi ve ömür bilimi araştırması yapmasına imkan tanıyacak. Ülke geçen yıl birinci tandem uzay yürüyüşünü tamamladıktan sonra, Shenzhou-14 mürettebatı, istasyonu genişletmeye hazırlamak için birden fazla EVA yapacak. Üç astronot ortasında, ülkenin Shenzhou-9 vazifesi sırasında neredeyse on yıl evvel uzaya giden birinci Çinli bayan olan Liu Yang da bulunuyor.

T-şeklindeki tüm yapı, tamamlandığında üç astronot için uzun vadeli konaklama ile milletlerarası uzay istasyonunun büyüklüğünün yaklaşık beşte birini oluşturacak. Reuters’ın söylediğine nazaran Çin, ticari uzay uçuşlarının Tiangong’u ziyaret etmesine müsaade verme ihtimalini araştırıyor. Ayrıyeten memleketler arası uzay ajanslarını da istasyonu ziyaret etmeye davet etti.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler