Çin’den ChatGPT’ye Rakip Geliyor: İşte Baidu’nun Ernie Bot’u

cinden chatgptye rakip geliyor iste baidunun ernie botu nEWjiW4z

Çin’in Batı ile bir yapay zekâ savaşı içine girdiğini, bu kapsamda ChatGPT’nin Çin merkezli şirketlerde kullanımının yasaklandığını sizlere daha önce aktarmıştık. İşte bu yasağa gerekçe olan ilk somut gelişme bugün yaşandı.

Çin’in en çok kullanılan arama motoru Baidu, kendi yapay zekâ destekli sohbet botu Ernie Bot’u tanıttı. Basın konferansı düzenleyen şirketin sohbet botu, tıpkı ChatGPT gibi karmaşık soruları anlayabiliyor, bu sorulara cevaplar sunabiliyor.

Ernie Bot henüz kullanıma sunulmayacak:

118587a7de2368203d72d06d6b6f8ab6eead68c5

Baidu, Ernie Bot’un şirket içi denemelerinin bu ay içinde tamamlanacağını açıkladı. Fakat sohbet botunun ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında henüz net bir tarih paylaşmadı. Şirketin CEO’su Robin Li, botun henüz mükemmel düzeyde olmadığının da altını çizdi.

Peki bu bot hangi dil modelini kullanıyor?

Ernie Bot, 2019 yılında tanıtılan ve o zamandan bu yana geliştirilmeye devam eden ‘Enhanced Representation through Knowledge Integration (ERNIE)’ adlı dil modelini kullanıyor. Dil modelinin kapasitesi hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Tıpkı Microsoft’un Bing’i gibi arama motoruna entegre bir şekilde çalışacak:

5059d84862451af5eb80c2e01257963cd7c76888

Ernie Bot, bugün Bing’de gördüğümüz ChatGPT entegrasyonuyla aynı yolu izleyecek. Bot, Baidu’ya entegre edilecek ve yapılan aramalara cevap verecek. Fakat bunun dışında Baidu, farklı alanlara da odaklanmaya çalışacak.

Şirket, yapay zekâ botunu akıllı araçlarda, bulut ve diğer sektörlerde de kullanıma sunmayı planlıyor. Üstelik CEO’nun açıklamasına göre bu kapsamda 650 şirket ile anlaşma yapıldı. Bu şirketler arasında Çin devletine bağlı medya platformları da yer alıyor.