BilimNisan 23, 2022

COVID-19 geçirdiyseniz, birkaç ay rahatım diye düşünmeyin: Bir ayda iki sefer COVID-19 olmak bile mümkünmüş!

Araştırmacılar, bilinen en kısa COVID-19 tekrar bulaşma mühletinin 20 gün olduğunu ortaya çıkarttı. Bulgular, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve ...

Araştırmacılar, bilinen en kısa COVID-19 tekrar bulaşma mühletinin 20 gün olduğunu ortaya çıkarttı.

Bulgular, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi’nde (ECCMID) bir sunumda sergilendi. Virüse ikinci defa yakalanan şanssız kişi 31 yaşında bir sıhhat çalışanıydı. Bayanın 20 Aralık 2021’de birinci müspet PCR testinin akabinde ve 10 günlük kendi kendine izolasyon müddetinin akabinde rastgele bir semptom geliştirmediği bildirildi ve işe döndü. Lakin üç hafta sonra öksürük ve ateş gelişti, tekrar test yaptı ve bu da olumlu çıktı.

İncelemelerde bayanın Aralık’ta Delta ve Ocak’ta Omicron olmak üzere iki farklı varyantla enfekte olduğu açıklandı. Aşıları tamdı ve birinci müspet testinden 12 gün evvel bir destekleyici aşı yapılmıştı.

Araştırmacılar, “bu hadise, Omicron varyantının, öbür varyantlarla doğal bir enfeksiyondan yahut aşılardan elde edilen evvelki bağışıklıktan kaçma potansiyelini açıkça gösteriyor” diyor ve ekliyor: “Öteki bir deyişle, COVID’e yakalanmış bireyler, yine enfeksiyona karşı korunduklarını varsaymamalı.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler