BilimMayıs 31, 2022

Denizaltında bulunan fiber internet kabloları, sarsıntıları ve çok daha fazlasını tespit edebiliyor

Dünyaya interneti yayan geniş ve kapsamlı denizaltı kablo ağı, sismik aktiviteyi izlemek için de kullanılabilir. Hatta bu kablolardan biri ...

Dünyaya interneti yayan geniş ve kapsamlı denizaltı kablo ağı, sismik aktiviteyi izlemek için de kullanılabilir. Hatta bu kablolardan biri şimdiden bir sarsıntısı algılayarak teknolojinin çalıştığını kanıtladı.

Dünyanın denizleri ve okyanusları devasa olmasına karşın, kaygı verici bir biçimde, su altındaki alanların birden fazla hala faal olarak izlenemiyor. Yalnızca birkaç özel sensör bulunduğu için, sistemli olarak güncellenen jeofizik bilgilerde hala büyük bir eksiklik var. Lakin yeni teknoloji bu durumu değiştirebilir.

Kısa bir müddet evvel yayınlanan bir makale, yeni bir sistemin denizaltı telekomünikasyon kablolarını bir dizi sensöre dönüştürdüğünü bildiriyor. Bu yeniliğin ardındaki grup, teknolojinin zelzeleleri ve dalgalar ve akıntılar üzere başka sıradan okyanus faaliyetlerini de tespit edebileceğini kanıtlamış durumda.

Sunduğumuz teknik, Dünya izleme yeteneklerimizi dönüştürme potansiyeline sahiptir. Deniz tabanı, mevcut denizaltı telekomünikasyon altyapısını değiştirmeden binlerce [bu tür] sensörle donatılabilir.

Bu cümlelerde grup, bir denizaltı kablosunun amplifikatörler ve tekrarlayıcılar nedeniyle oluşan kısımlarından bahsediyor. Şu anda okyanus tabanına döşenen çabucak hemen tüm kablolar, data akışlarının inançlı ve muteber bir biçimde geçiş yapmak için kâfi güce sahip olmasını sağlayan bu araçlara sahip. Bu tekrarlayıcılar, bir kablo boyunca her 45 ila 90 km ortasında yer alıyor. Grup, tüm transatlantik kontağa yayılmış tekrarlayıcılar ortasındaki özel aralıkları kullanıyor.

Usul, global olarak kullanılır yahut uygulanırsa, evvelden var olan donanımı kullanarak okyanus tabanında binlerce kalıcı gerçek vakitli çevresel sensöre sahip olmamızı sağlayabilir. Yeni yolu evvelden var olan sismometre tabanlı ağlarla birleştirmek, global zelzele izleme altyapısını büyük ölçüde genişletecektir.

Bu yeniliğin tahminen de en ilgi cazip özelliği, sualtı altyapısında rastgele bir değişiklik yahut ekleme gerektirmemesi. Rastgele bir ek yahut değişiklik gereksiniminin olmaması, tahlili son derece uygun maliyetli, ölçeklenebilir ve süratli bir formda dağıtılabilir hale getiriyor.

Grup, derin su akışları, uzun vadeli deniz tabanı sıcaklık değişiklikleri üzere öbür doğal olayları izlemek ve anlamak için teknolojilerini genişletebileceklerinden de emin gözüküyor. Fiber optik kabloların yüksek hassasiyeti sayesinde bu cins kullanımlar mümkün olabilir üzere görünüyor.

Bilim insanları, iklimi izleyen sensörleri yerleştirmek için gereken büyük ön yatırıma karşı her vakit kaybeden bir savaş veriyor. Lakin bu yenilik, olağan maliyetlerin çok altında uzun vadeli ve hakikat iklim modelleri oluşturmaya kolay kolay katkıda bulunabilir…

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler