Disney’den Kendine Hayran Bırakan Yapay Zeka [Video]

disneyden kendine hayran birakan yapay zeka video Y7RzIR1u

Sinema sektöründe bilgisayar ve yapay zeka teknolojilerinin ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün görsel efektler ile benzersiz yapımlar ortaya konabiliyor. Ancak sektörde önemli bir eksik vardı. Öyle ki oyuncuları gençleştirmek veya yaşlandırmak, pek de mümkün değildi. Hal böyle olunca da yapımcı şirketler, bir karakterin gençliği ile yaşlılığını göstermek istediklerinde farklı oyuncular kullanıyorlardı

Gelen son haberler ise artık böyle bir şeye ihtiyaç kalmayacağını düşündürüyor. Zira sinema dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Disney, özel bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka, bir karakteri kabul edilebilir düzeyde gençleştiriyor ve yaşlandırabiliyordu. “FRAN” olarak isimlendirilen yapay zeka, sinema sektörüne yepyeni bir soluk kazandıracak gibi görünüyor.

FRAN’ın verdiği sonuçlardan bir örnek:

Disney Research Studios tarafından geliştirilen yapay zeka için binlerce yüz görüntüsünden oluşan devasa bir veritabanı oluşturuldu. Bu veritabanını önce yaşlandırmak, sonra da gençleştirmek için makine öğrenimi amacıyla kullanan mühendisler, elde ettikleri bulguları FRAN’a aktardılar. FRAN ise görüntüleri doğrudan değiştirmek yerine yüzün her bir zerresinin nasıl yaşlanacağı üzerinden hareket ederek sonuç verdi. Tüm bunlar, yukarıda gördüğünüz örneğin oluşmasını sağladı.

Aslına bakacak olursak yüz üzerinde çalışan yapay zekalar zaten vardı. Ancak bu yapay zekalar özellikle de videolarda istenilen sonucu vermiyordu. Disney Research Studios ise en büyük zorluklardan bir tanesinin üstesinden gelmiş oldu. Öyle ki FRAN, ışık koşulları değiştiğinde bile mümkün olan en iyi sonucu veriyor ve bu da sinema tutkunları için en iyi deneyim anlamına geliyor. Disney’in yapay zekasının ilk kez hangi filmde kullanılacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda.

FRAN için hazırlanan bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz: