BilimMayıs 12, 2022

Donald Trump’ın bir periyot ABD’yi sallayan kasırgalarla ilgili ortaya attığı fikirler, “yok artık” dedirtecek kadar garip

Çabucak çabucak tüm ABD liderleri üzere, Donald Trump da başkanlığı sırasında kasırgaların neden olduğu felaketlerle uğraşmak zorunda kaldı ...

Çabucak çabucak tüm ABD liderleri üzere, Donald Trump da başkanlığı sırasında kasırgaların neden olduğu felaketlerle uğraşmak zorunda kaldı. Lakin öteki liderlerin bilakis, adamlarına kasırgaların Çin tarafından bir çeşit kasırga silahından ateşlenmiş olma mümkünlüğünü araştırmasını istediği sav ediliyor.

Rolling Stone ile konuşan eski lidere yakın isimsiz kaynaklara nazaran, vazife mühletinin başlangıcında Trump, ulusal güvenlik yardımcılarına Çin’in kasırgalar yaratabilecek ve onları ABD’ye yönlendirebilecek bir silahı olup olmadığını sordu. Neredeyse katiyen var olmayan bu potansiyel silah hakkında soru sorduktan sonra, dünyanın en büyük üçüncü nükleer cephaneliğine sahip olan Çin’e karşı askeri harekatı haklı çıkararak çalışanına bu türlü bir silahı kullanmanın bir savaş aksiyonu sayıp sayılamayacağını sordu.

Bir kaynak Rolling Stone’a “Neredeyse sözlerle anlatılamayacak kadar aptalcaydı” dedi ve ekledi: “Latife yaptığı hissine kapılmadım.

Lider, 2018’de nihayet bu fikirden vazgeçmeden evvel, kasırga tabancasını birkaç defa daha gündeme getirdi. Kaynaklara nazaran, lider bir kasırga brifingi sırasında kasırgalara atom bombası atma fikrini önermeden kısa bir müddet evvel, Çin fikrini bir sefer daha gündeme getirdi.

Fakat, tuhaf bir biçimde, bu fikri öneren tek kişi Trump değildi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) web sitesinin Sıkça Sorulan Sorular kısmında “Her kasırga mevsiminde birileri daima ‘neden tropik kasırgaları nükleer bombalarla yok etmiyoruz’ yahut ‘bir kasırganı yok etmek için nükleer silah kullanabilir miyiz?’ diye soruyor. Bunun fırtınayı bile değiştiremeyeceği gerçeğinin yanı sıra, bu yaklaşım, salınan radyoaktif serpintilerin, kara alanlarını etkilemek ve yıkıcı çevresel problemlere neden olmak için rüzgarlarla epeyce süratli bir formda hareket etmesi problemini ihmal ediyor. Söylemeye gerek yok, bu yeterli bir fikir değil” cümleleri dikkat cazibeli.

Kasırgaların tabiatı nedeniyle hava basıncını arttırarak ortadan kalkmalarını sağlamak mümkün. Lakin zati her 20 dakikada bir patlayan 10 megatonluk nükleer bomba gücündeki bir kasırgayı bir atom bombası ile ortadan kaldırmaya çalışırsanız, devam eden bir kasırgayı azalmaz, bu kasırgaya nükleer bir tesir eklenmiş olur.

Bu fikir o kadar yaygın ki, her yıl Austalia National University’deki birinci sınıf fizik öğrencileri tarafından çürütülüyor.

Örneğin Profesör Paul Francis, “Bir kasırgayı bombalamak, bir petrol tankerini tabancayla durdurmaya çalışmak kadar tesirli olacaktır” diyor ve devam ediyor: “Bir kasırga tipik olarak ABD’nin sahip olduğu en güçlü nükleer bombadan yaklaşık 100.000 kat daha güçlü olurdu.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler