BilimMayıs 17, 2022

“Dünya’daki Mars” için düğmeye basıldı: Yeni Mars simülasyonu başlıyor

Arjantin'in La Rioja kentinden yüz kilometre ve başşehir Buenos Aires'ten bin kilometre uzaktaki, kırmızı toprak ve turuncu kanyonlarla dolu Los ...

Arjantin’in La Rioja kentinden yüz kilometre ve başşehir Buenos Aires’ten bin kilometre uzaktaki, kırmızı toprak ve turuncu kanyonlarla dolu Los Colorados ulusal parkının görünümü Mars’a çok benziyor. İşte bu alanda, Solar54 projesi kapsamında, Mars’ta insan ömrü simülasyonu için farklı değişkenler üzerinde bir dizi çalışma ve test gerçekleştirecek. Dünya’nın dört bir yanından, Mars’a insan göndermeyi planlayan uzay ajanslarının astronotlarının gelecekteki kızıl gezegen misyonları için burada eğitilmesi bekleniyor.

Mars simülasyon alanı altı kubbeden oluşuyor: Üçü konaklama, yemek pişirme ve mürettebat hayat alanı, biri hidrofonik sistemle bitki üretimi, biri Cubesats uyduları için kullanılacak. Merkezdeki kubbe ise genel laboratuvar ve uydu için yer istasyonu olarak kullanılacak.

Proje, IoT teknolojisi, sanal gerçeklik ortamları ve sürdürülebilir mobilite geliştiren bir şirket olan FANIoT ve La Rioja idaresi tarafından finanse ediliyor ve yürütülüyor. Projenin inovasyon Yöneticisi Ayelen Ebene, La Rioja eyaletinin havacılık sanayisiyle tarihî bir bağı olduğunu ve Solar54 olarak isimlendirilen bu projenin iktisadın bu kesimini canlandırmayı ve ülkeyi havacılıkla ilgili bir tedarikçi olarak yine konumlandırmayı planladığını açıkladı.

Web sitesinde belirtilenlere nazaran, Los Colorados bölgesi Dünya’da Mars’a en çok benzeyen yer.

Projenin en değerli istikametlerinden biri, sisteminin karbon nötr olması ve büsbütün güneş panellerinden güç alması. Kolay taşıma, montaj ve suram için sert seramikten üçgen tuğlalardan yapılmış ve modüler bir yapı düşünülmüş.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler