BilimMayıs 10, 2022

Dünyanın en büyük uçağı unvanını eline geçiren Stratolaunch, Mojave Çölü’nden işte bu türlü havalandı

Roketleri ve süpersonik uçakları birebir anda taşımak üzere inşa edilen, şimdiye kadar yapılmış en büyük kanat açıklığına sahip uçak, 5’inci test ...

Roketleri ve süpersonik uçakları birebir anda taşımak üzere inşa edilen, şimdiye kadar yapılmış en büyük kanat açıklığına sahip uçak, 5’inci test uçuşunu muvaffakiyetle tamamlayarak havacılık tarihinde yeni bir dönüm noktasına imza attı. Stratolaunch ismi verilen taşıyıcı uçağı, Mojave Çölü’nde yapılan uçuş testinde 6 bin 858 metre irtifaya yükseldi ve neredeyse 5 saatlik uçuşun akabinde muvaffakiyetle inişini gerçekleştirdi.

Stratolaunch İcra Heyeti Lideri ve Lideri Drç Zachary Krevor yaptığı açıklamada , “Bugün muvaffakiyetle gerçekleşen uçuş, taşıyıcı uçaklar için kıymetli bir kilometre taşı. Son test uçuşumuzdan bu yana meydana gelen kaliteli entegrasyon çalışmaları nedeniyle takımım ile gurur duyuyorum,” derken, Stratolaunch’ın 2023 yılında birinci hipersonik uçuş testinin planlandığını da müjdeledi.

Hava ikmal kargo uçağı ve taşıyıcı uçaklar, bugüne kadar üretilen en büyük uçaklar ortasında yer alıyor. Şimdiye kadar yapılmış kanat açıklığına ve en yüksek tartıya sahip olarak bilinen Antonov AN-225 Mriya, Rusya – Ukrayna savaşı sırasında Ukrayna havaalanında Rus güçleri tarafından imha edilmişti. Böylelikle en büyük uçak unvanına erişen Stratolaunch’ın, yakın gelecekte aktif olarak hizmete sunulması planlanıyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler