BilimMayıs 31, 2022

Dünya’nın en güçlü harika bilgisayarları listesinin doruğunda artık yeni bir canavar var

Amerika Birleşik Devletleri, en güçlü harika bilgisayarların yer aldığı Top500 sıralamasında tepeyi ele geçirdi. AMD EPYC CPU'ları üzerinde ...

Amerika Birleşik Devletleri, en güçlü harika bilgisayarların yer aldığı Top500 sıralamasında tepeyi ele geçirdi. AMD EPYC CPU’ları üzerinde çalışan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın (ORNL) Frontier sistemi, geçtiğimiz yılın şampiyonu Japonya’nın ARM A64X Fugaku sistemini geçerek birinci sırayı aldı. Sistem hala Tennessee’deki ORNL’de entegrasyon ve test sürecinde ve tamamlandığında ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Güç Bakanlığı tarafından işletilecek.

Hewlett Packard Enterprise’ın (HPE) Cray EX platformu ile çalışan Frontier, açık orta farkla en üst sıradaki sistem oldu ve Linmark karşılaştırmasında 1,1 exaflop’luk bir tepeye ulaşan birinci (bilinen) gerçek exascale sistemi olarak öne çıkıyor. Fugaku ise 442 petaflop ile bunun yarısından daha düşük bir performansa sahip ve bu sayı, evvelki iki yıl boyunca birinci sırada kalması için kafiydi.

Frontier tıpkı vakitte en verimli muhteşem bilgisayar olmayı da başardı. Watt başına 52,23 gigaflops ile çalışarak, Green500 listesinde Japonya’nın MN-3 sistemini geride bırakarak bu alanda da birinci sırayı aldı. ORNL laboratuvar yöneticisi Thomas Zacharia bir basın toplantısında, “Dünyanın en süratli makinesinin tıpkı vakitte güç açısından en verimli olması tek sözle şaşırtan” dedi.

TOP10’daki öteki sistemler ortasında Finlandiya’daki EuroHPC’de (151,9 petaflop) heyeti öbür bir HPE Cray EX sistemi, 22 çekirdekli güç (CPU’lar ve NVIDIA Tesla V100 GPU’lar (148,8 petaflop) kullanan IBM tarafından yapılan Summit sistemi ve Lawrence Livermore’un Sierra, bir 94.6 Pflop/s’ye ulaşan Summit’in daha küçük ölçekli versiyonu bulunuyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler