BilimMayıs 2, 2022

Dünya’nın en ince hoparlörü icat edildi: Duvar kağıdı formunda kullanmak bile mümkün olacak

Her on yılda bir, ses sürece teknolojilerindeki gelişmeler ve surround ses bileşenlerine daha ucuz erişim sayesinde hoparlörler biraz daha ...

Her on yılda bir, ses sürece teknolojilerindeki gelişmeler ve surround ses bileşenlerine daha ucuz erişim sayesinde hoparlörler biraz daha etkileyici hale geliyor. Şimdiyse yeni bir teknoloji ile, meskendeki tüm duvarları bir hoparlöre dönüştürmek mümkün oluyor.

Yeni teknolojinin önümüzdeki yıllarda kullanıma sunulabileceği belirtiliyor. MIT araştırmacıları yeni hoparlör teknolojisinin çok ince olabileceğini ve yüzeylere yapıştırılarak kullanılabileceğini açıkladılar, yani duvar kağıtlarınızın yerine hoparlerlerin gelmesi kelam konusu olabilir. Buna ek olarak, üretiminde kullanılan teknik sayesinde bu yeni hoparlör teknolojisinin çok da değerli olmayacağının altı çiziliyor.

Hoparlörlerde piezoelektrik özelliklere sahip olan ve en az 70’lerden beri hoparlörler için kullanılan poliviniliden florür sinema (PVDF) kullanılıyor. MIT’nin buradaki birincil yeniliği, malzemeyi tekrar şekillendirerek güçlendirmek üzere görünüyor. PVDF katmanına delikli bir PET plastik katmanı uygulanıyor ve bu, bir vakumda ısı ile işlendiğinde PVDF’nin deliklerde sıkışmasına neden olarak binlerce küçük kubbeli yapı halinde PVDF’yi oluşturuyor. Hoparlörde titreşen, tüm PVDF gereç katmanı değil, bu kubbeler. Bu ortada, kubbeleri çevreleyen PET katmanlar, gerecin bükülebilmesi ve yüzeylere yapıştırılabilmesi için gerekli yapısal bütünlüğü sağlıyor.

Üreticiler daha sonra kubbeleri yine boyutlandırarak ve tekrar düzenleyerek materyalin akustik özelliklerini değiştirebilir ve her türlü uygulamada kullanabilirler. Kubbeler, sesi bir odadaki muhakkak yerlere odaklamak, ultrason görüntülemede kullanılmak ve hatta “kimyasalları karıştırmak için yeni bir sistem sağlamak” için kullanılabilecek.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler