BilimHaziran 3, 2022

Dünya’nın en yaşlı ağacı rekorunun artık yeni bir sahibi var…

Şili'nin Alerce Costero Ulusal Parkı'nda gururla yaşayan eski bir Patagonya selvi, dünyanın en eski ağacı rekorunu kırmış olabilir. “Büyük ...

Şili’nin Alerce Costero Ulusal Parkı’nda gururla yaşayan eski bir Patagonya selvi, dünyanın en eski ağacı rekorunu kırmış olabilir. “Büyük büyükanne” olarak da bilinen Alerce Milenario isimli devasa bir ağacın yaş iddiasının birinci sonuçları, yaklaşık 5.400 yaşında olabileceğini gösteriyor.

Şayet bu iddia doğruysa, bu ağaç “dünyanın en eski ağacı” tacını, kestirimi 4.853 yaşında ve Methuselah olarak bilinen bir doğu Kaliforniya Bristlecone çamından alacak.

Bu çeşit, Şili’ye ve Arjantin’e mahsus bir kozalaklı olan Patagonian selvi (Fitzroya Cupressoides). Büyük boyutu ve vaktin zorluklarına direnme konusundaki prestijinden ötürü “Güney’in Kızılçamı (Redwood)” lakabını taşıyor. 70 metre uzunluğunda ve gövde çapında 5 metreye kadar büyüyebiliyor. Ne yazık ki, şu anda bölgedeki yaygın kısımlar ve turizm nedeniyle Şili’nin en tehdit altındaki çam ağacı olarak kabul ediliyor.

content 1653905827 ami 1988 github EI0y

Paris’teki İklim ve Etraf Bilimleri Laboratuvarı’ndan Dr. Jonathan Barichivich, kısa bir müddet Alerce Costero Ulusal Parkı’nın derinliklerinde yaşayan muazzam Patagonya selvinin yaş varsayımını gerçekleştiren isim olarak karşımıza çıkıyor. Bu kestirime, 2020 başında Alerce Milenario’dan alınan temel bir örnekle, gövdeye ziyan vermeyen özel bir T-şekilli matkap kullanarak ulaştı.

Enine kesitli gövdedeki halka sayısını sayarak bir ağacın yaşını varsayım etmek ekseriyetle mümkün, bir yıllık döngü yıl başında büyüyen hafif soluk ahşap ve sonunda büyüyen koyu bir halka ile ağacın yaşı belirlenebiliyor. Lakin, ağacın muazzam boyutu nedeniyle tüm gövde boyunca bir kesit alınamadı, yani halkaların büyüme oranına, çevresel faktörlere ve rastgele varyasyona dayanarak istatistiksel modelleme yoluyla “boşlukların doldurulması” gerekiyordu.

Bu yaratıcı prosedürden Barichivich, ağacın yaklaşık 5.484 yaşında olduğu sonucuna vardı.

Barichivich, “Sonuç, yüzde 80 istatistiksel itimat ile ağacın 5.000 yıldan daha yaşlı olduğunu ve büyük olasılıkla 5.484 yıl civarında olduğunu gösteriyor” dedi.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler