Dünyanın ilk “Etik” Otonom Araç Yazılımı Geliştirildi

dunyanin ilk etik otonom arac yazilimi gelistirildi 34QdDjZB

Tesla sayesinde her geçen gün daha da dikkat çeken otonom araçlar, artık Mercedes-Benz, BMW, Audi ve daha pek çok otomobil üreticisinin de önemli projelerinden birisi oldu. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Tesla’nın 2016 yılında paylaşılan 3. seviye otonom sürüş teknolojisinin gösterildiği videonun sahte olduğu iddia edilmişti. Ayrıca Mercedes-Benz de dünyanın ilk 3. seviye otonom sürüş sistemini tanıtmıştı.

Tüm bu otonom araç yarışının tam ortasında Münih Teknik Üniversitendeki araştırmacılar, otonom araçların en büyük sorunlarından birini masaya yatırdı ve dünyanın ilk etik otonom araç yazılımını geliştirdi. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Trafikte bulunan herkesin güvenliği düşünülecek

b50647b49e23d100a0bf282b5aa0126efb446649

Şu anda piyasaya bulunan pek çok otonom araçta güvenlik önceliği araç sahibindedir. Örnek vermemiz gerekirse dar bir yolda giderken yola bir yaya fırladığında otonom araç yayaya çarpmamaya çalışır ancak öncelikli amacı sürücünün güvenliği olduğu için yayayı kurtarmak için bile yoldan çıkmaz. Bu nedenle de AB otonom araç uzman komisyonu, şu anda piyasada bulunan tüm otonom araç yazılımlarının güncellenmesi gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Münih Teknik Üniversitesindeki araştırmacılarsa AB komisyonunun ilk 20 önerisine harfiyen uyan, yolda kendi başına ilerlerken her türlü tehlikeyi hesaba katan ve sürücü güvenliğine ek olarak trafikteki diğer araçların ve yayaların da güvenliklerini eşit miktarda önemseyen bir otonom sürüş yazılımı geliştirdiklerini açıkladı. Yaklaşık 2.000 değişken senaryonun test edildiği yazılımın her seferinde tüm etmenlerin en az zarar göreceği şekilde müdahalede bulunduğu belirtiliyor.

Ayrıca bu yazılım ABD, Çin ve Avrupa’daki çoğu ülkenin kullarını yolda giderken öğreniyor ve uygun durumlara göre kendini adapte edebiliyor. Üstelik bu yazılım tamamen açık kaynak kodlu. Yani bu sistemi BMW, Mercedes-Benz ve hatta Tesla bile kendi sistemlerine entegre edebiliyor.

Tabii bu yazılım başlı başına bir otonom sürüş sistemi değil. Biz bu yazılımı daha çok otonom araçlar için hazırlanmış bir kural kitabı olarak nitelendirebiliriz. Projenin kaynak kodlarını incelemek isterseniz de burada bulunan bağlantı üzerinden projenin GitHub sayfasına ulaşabilirsiniz.