BilimMayıs 31, 2022

Dyson, sır üzere sakladığını söylediği zımnî laboratuvarını birinci defa açtı

Dyson, son yılların önde gelen mesken elektroniği markalarının başında geliyor. Şirket artık de, konut işleri yapan robot prototipleri geliştiren ...

Dyson, son yılların önde gelen mesken elektroniği markalarının başında geliyor. Şirket artık de, konut işleri yapan robot prototipleri geliştiren bilinmeyen bir kısma sahip olduğunu açıkladı.

Modellerin hiçbiri şirket tarafından özel olarak belirtilmemiş olsa da, birçoklarının paklık ve toplama üzere özel mesken işlerini yapmak için uyarlanmış olağan robot kollarına benzediği söylenebilir. Örneğin bu robotlardan biri, koltuk minderlerini süpürmek için bir koltuğu detaylı olarak haritalama maksadıyla tasarlanmış üzere görünüyor.

Öteki bir robot bulaşıkları yerleştiriyor ve bir oburu de bir oyuncak ayıyı tutarken görülüyor. Dyson ayrıyeten büsbütün robotik görme sistemleri, etrafını tespit eden ve sensörler, kameralar ve termal görüntüleme sistemleri ile insanları haritalayan bir “Algı Laboratuvarı“nı da gösterdi.

Dyson’ın Birleşik Krallık, Wiltshire, Hullavinton Airfield’de yer alan bu bilinmeyen laboratuvarı artık tanıtmaya karar vermesinin nedenlerinden biri de yaklaşık olarak 700 mühendisi işe almayı amaçlaması üzere gözüküyor. Şirketten gelen kısa açıklamda şu cümleler dikkat çekiyor: “Geliştirdiğiniz şeyler, heyecan ve mühendisleri cezbetme açısından çok kıymetli. Giyilebilir aygıtlarda olduğu üzere robotlarla ilgili bir şey de, onların Dyson’ın geleceği olmalarıdır.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler