BilimNisan 23, 2022

Efsanevi uçak Concorde ile kısa bir mühlet yaşayabildiğimiz süpersonik uçuşlar, X-59 ile geri dönüyor.

Dürüst olalım... Hepimiz ticari süpersonik uçuşların başlamasını istiyoruz. Uzun aralı uçuşlar yolcuları hayli zorluyor ve hafta sonunu Dünya’nın ...

Dürüst olalım… Hepimiz ticari süpersonik uçuşların başlamasını istiyoruz. Uzun aralı uçuşlar yolcuları hayli zorluyor ve hafta sonunu Dünya’nın bir köşesinde geçirmek için yalnızca birkaç saat seyahat etmek, seyahat ve tatil anlayışımızı kökten değiştirebilir.

Bunu Concorde ile sonlu bir mühlet yaşadık aslında… Lakin süpersonik uçuşun büyük dezavantajları, bilhassa, sonik patlamalar nedeniyle etrafa verilen rahatsızlık ve yüksek maliyetler, bu keyfin kısa müddetli olmasına neden oldu.

Şimdiyse, Lockheed Martin ve NASA‘nın, sonik patlama sıkıntısını çözmeyi hedefleyen, X-59 Sessiz SüperSonik Teknoloji uçağı olarak isimlendirilen yeni bir süpersonik uçak tasarımı başarılı adımlarla maksada hakikat yürüyor. Aylarca süren testlerin olumlu sonuçlandığı bildiriliyor. Uçağın süpersonik süratlerde altında kalacağı ağır gerilime dayanıp dayanamayacağını test eden ve onaylayan NASA, birinci uçuşuna başlamadan evvel birkaç test daha yapmaları gerektiğini belirtmekle bir arada, bizi ticari süpersonik seyahate bir adım daha yaklaştırmış oluyor.

X-59, bilgisayar modellerinin çok daha sessiz bir sonik patlama üreteceğini kestirim ettiği bir uçak konseptiydi ve NASA bunu “sonik darbe” olarak adlandırıyordu. Tam ülkü olmasa da, tasarım sonik bir sesin yarattığı gürültüyü ve potansiyel hasarı değerli ölçüde azaltıyor. Hem Lockheed Martin hem de NASA, bu tasarım ile kara üzerinde süpersonik ticari uçuş yasağının kaldırılmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

NASA, testler planlandığı üzere başarılı devam ederse, X-59’un 2024 üzere erken bir tarihte üretime geçeceğini söylüyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler