BilgisayarlarHaziran 8, 2022

Ekran kartı fiyatları olağana dönüyor; hatta kimi modellerde fiyatlar beklenenin de altında

Yeni bir habere nazaran, pek çok AMD ve Nvidia grafik kartı, şu anda önerilen fiyatlarda yahut bu fiyatların altına satılıyor ve AMD çok daha ...

Yeni bir habere nazaran, pek çok AMD ve Nvidia grafik kartı, şu anda önerilen fiyatlarda yahut bu fiyatların altına satılıyor ve AMD çok daha rekabetçi fiyatlar sunuyor. Natürel ki bu durum, müşteriler için hoş bir gelişme.

Satış bilgilerini inceleyen Tom’s Hardware kaynaklı bir haber, Mayıs ayında mevcut kuşak RTX 3000 ve RX 6000 grafik kartları için fiyatların, Nisan ayında perakendecilerin istediklerine kıyasla ortalama %15 düştüğünü söylüyor. Belirtildiği üzere, mevcut kuşak GPU’ların yarısından biraz fazlası şu anda önerilen yahut daha düşük fiyatlara sahip. RDNA 2 seçeneklerinde sadece RX 6800 ve 6800 XT önerilen fiyatların üzerinde satılıyor ve bu alanda liderlik şimdilik AMD’de üzere gözüküyor.

Ne yazık ki, birden fazla Nvidia RTX 3000 grafik kartı hala tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde ve Tom’s Hardware, RTX 3050’den RTX 3080 10GB’a kadar olan modellerin fiyatlarının ortalama %20 oranında arttığını söylüyor. Lakin, bu kartların fiyatları bir evvelki aya nazaran hala daha düşük bir noktada olduğu için hakikat istikamette ilerlemenin sürdüğünü söyleyebiliriz.

Nvidia’nın Ampere seçenekleri hala normalleşmemiş ve olması gereken fiyatlara geri dönmemiş olsa bile, fiyatların Mayıs ayında epeyce fazla düştüğünün uygun bir haber olduğunu söyleyebiliriz. Natürel ki, son vakitlerde Nvidia’nın GPU’larının AMD’ye nazaran daha fazla satmasından ötürü, bu fiyat farkının tıpkı vakitte pek çok açıdan talebin bir göstergesi olduğu da kabul edilebilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler