BilimNisan 26, 2022

Elon Musk’ın Hyperloop hayali tekrar alevlendi. Pekala ancak Hyperloop tam olarak nedir?

Bir yandan Vladimir Putin'i teke tek dövüşe çağıran, bir yandan Twitter'ı satın almaya çalışan ve bir yandan da kripto para piyasasını parmağında ...

Bir yandan Vladimir Putin’i teke tek dövüşe çağıran, bir yandan Twitter’ı satın almaya çalışan ve bir yandan da kripto para piyasasını parmağında oynatan ünlü milyarder Elon Musk, kentler ortasında yüksek süratli bir hyperloop ulaşım sistemi fikrini birinci sefer 2013’te ortaya atmıştı. Fakat kısa bir müddet sonra fikrin geliştirmesini başka şirketlere bıraktı.

Daha sonra ise, 2017 yılında Musk, New York’tan Washington D.C.’ye kadar olan rotadan başlayarak bir hyperloop sistemi kuracağını açıkladı. Artık ise şirketi The Boring Company’nin “önümüzdeki yıllarda” çalışan bir hyperloop oluşturacağını tweet’leyerek tekrar gündemdeki yerini korudu.

Hyperloop nedir?

Hyperloop, saatte yaklaşık 1.300 kilometreye kadar süratlerde, düşük basınçlı tüpler aracılığıyla yolcu yahut kargo içeren bölmeleri çalıştıran bir sistem olarak tanımlanabilir. Bu sistem, teoride işe yarayabilecek bir fikir olsa da, pratikte bu suratlara yakın bir süratte çalıştığı hiçbir vakit kanıtlanmadı.

Musk, 3200 km’den daha kısa aralıklar için bir kent merkezinden başkasına ulaşmanın en süratli yolunun hyperloop olacağını ve Starship’in daha uzun seyahatler için daha süratli olduğunu belirtti. Ayrıyeten “yeraltı tünelleri yüzey havasına karşı bağışıktır (metro buna güzel bir örnektir), bu nedenle yüzeyde şiddetli bir kasırga çıksa hyperloop için bunun bir değeri yoktur. Fark etmezsiniz bile” dedi.

Musk, 2016 yılının sonlarında otomobiller ve yüksek süratli trenler için tünelleri verimli bir halde kazmanın bir yolu olarak Boring Company’yi kurdu. Bu şirket yakın vakitte yaklaşık 5,7 milyar dolar bedelinde büyük bir finansman aldı, lakin şimdi yaklaşık 3 kilometrelik Las Vegas LVCC Döngüsü dışında değerli projeleri tamamlamadı.

Hyperloop ve The Boring Company ortasında bariz bir sinerji bulunuyor. Şirket, günde yaklaşık 11 kilometre tünel kazabilecek bir makine olan Prufrock-3‘ün geliştirilmesini bitirdiğinde işler çok daha pratik hale gelebilir.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler