BilimHaziran 5, 2022

Elon Musk’ın reaksiyon çeken düzmece robotu Optimus, bu sefer hakikaten geliyor olabilir

Tesla CEO'su Elon Musk, tahminen de iş gücünün yaklaşık yüzde 10'unu işten çıkarmayı planladığı haberleri üzerine oluşan yansıyı azaltmak için ...

Tesla CEO’su Elon Musk, tahminen de iş gücünün yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarmayı planladığı haberleri üzerine oluşan yansıyı azaltmak için, Twitter’da yayınladığı bir iletide şirketin “AI Günü” aktifliğinin tarihini Ağustos’tan Eylül ayı sonuna aldığını açıkladı. Bu aktiflikte çalışan bir Optimus prototipinin ortaya çıkması bekleniyor.

Optimus, insanların canını sıkacak ve yoracak, ağır ve daima tekrarlayan işleri yapmak üzere tasarlanmış bir robot. Birinci kez 2021 Ağustos ayında duyurulmuştu, lakin gerçek ile kandırmaca ortasındaki çizgiyi çok ince tutan Elon Musk’ın bu açıklaması çok da büyük reaksiyon toplamamıştı. Çünkü tanıtım gecesi, sahneye çıkan ve son derece garip bir dans yapan robot kostümlü bir beşere sahne olmuştu.

Tesla’nın bu robotta da kullanmayı planladığı yapay zeka programı, hala otonom arabaların park ederken öteki araçlara çarpmasını engelleyemiyor. İnsanın yerini alacak bir robot inşa etmek, dünyadaki hiçbir şirketin şimdi başarmaya yakın bile olmadığı bir şey. Dünyanın en gelişmiş iki ayaklı robotlarından birini yapan Boston Dynamics bile, makinelerini hala deneysel olarak tanımlıyor. Atlas robotu on yıldan fazla bir müddettir çalışıyor lakin hala ortada tökezleyip düşüyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler