BilimMayıs 9, 2022

Elon Musk’ın uydu internet hizmeti Starlink’i artık yanınızda taşımanız da mümkün

Artık belli Starlink müşterileri yeni bir “taşınabilirlik” özelliğine erişebiliyor ve uydu interneti yanlarında götürebiliyor. Reddit üzerinde ...

Artık belli Starlink müşterileri yeni bir “taşınabilirlik” özelliğine erişebiliyor ve uydu interneti yanlarında götürebiliyor. Reddit üzerinde Starlink alt dizinindeki bir kullanıcı, ayda fazladan 25 ABD doları karşılığında internet temasınızı yeni bir pozisyona taşıyabileceğinizi belirten bir iletinin imgesini yayınladı.

Resmi dayanak sayfasında belirtilene nazaran bu hizmette birtakım kısıtlamalar bulunuyor. İlişkiyi öteki bir kıtaya götüremiyorsunuz lakin öteki bir ülkeye götürebilirsiniz. Starlink’i diğer bir ülkeye götürmeye karar verirseniz, o ülkede yalnızca iki ay kalabilirsiniz. Bu mühletin sonrasında kayıtlı adresinizi yenisiyle değiştirmeniz ve akabinde öteki bir Starlink hizmeti satın almanız gerekiyor.

Kendi ülkenizde kalmanız, fakat çok uzun mühlet boyunca evinizden ayrılmanız durumunda da tıpkı şey geçerli. Lakin, bu senaryo için net bir vakit aralığı verilmemiş üzere gözüküyor. Starlink, kayıtlı pozisyonunuzdan çok uzun mühlet uzakta kalırsanız, adres değiştirmek zorunda kalacağınızı lakin belli bir vakit dilimi verilmediğini belirtiyor.

Ayrıyeten çalışmayacak olmasından ötürü Starlink’i hareket halindeyken kullanmanız da mümkün değil. Şirket şu anda bunu mümkün kılmak için çalışıyor, lakin şimdi belirlenmiş bir yayım tarihi bulunmuyor. Starlink yeterli bir ilişkinin garanti edilmediği konusunda da uyarıyor. Starlink, kayıtlı hizmet adresine öncelik verdiği için, öteki bir yere gitmenin, bilhassa “…yoğun kullanım yahut ağ tıkanıklığı” vakitlerinde ilişkiyi bir dereceye kadar bozacağını belirtiyor.

Yeniden de taşınabilirlik özelliği kimi müşteriler için epeyce düzgün çalışıyor üzere görünüyor. YouTuber Dave Lee, Twitter hesabında kamp yaparken StarLink irtibatını kullandığı bir resmi yayınladı. 145 Mbps indirme suratına sahipti.

Starlink’in hizmeti her geçen gün daha güzel hale geliyor. Ookla’nın yakın tarihli bir internet suratı raporuna nazaran, Starlink 2021’in 4. çeyreğinde en süratli internet uydu sağlayıcısıydı. Servisler ortalama 104.97 Mbps indirme suratına ulaştı. İkinci sırada ise 21,81 Mbps ile Viasat yer alıyordu.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler