BilimMayıs 31, 2022

Empire State Binası’nın dört, Burj Kharifa’nın iki katı büyüklüğünde asteroit Dünya’ya yaklaşıyor!

NASA'nın Yakın Dünya Obje Araştırmaları Merkezi (CNEOS) tarafından bildirilene nazaran, ABD'deki Empire State Binası'nın dört katı büyüklüğünde ...

NASA’nın Yakın Dünya Obje Araştırmaları Merkezi (CNEOS) tarafından bildirilene nazaran, ABD’deki Empire State Binası’nın dört katı büyüklüğünde devasa bir asteroit 27 Mayıs’ta Dünya’nın yakınından geçecek. Ayrıyeten bu asteroit, Dubai’de bulunan Burj Khalifa’nın da iki katı büyüklüğünde.

Neyse ki şimdilik tasa etmemizi gerektirecek bir durum yok üzere gözüküyor. 7335 (1989 JA) isimli asteroit, gezegenimizin Dünya ile ay ortasındaki ortalama uzaklığın yaklaşık 10 katı kadar, yani yaklaşık 4 milyon kilometre uzaklığından geçecek. Tekrar de, uzay kayasının muazzam boyutu (yaklaşık 1,8 km çapında) ve Dünya’ya nispeten yakınlığı göz önüne alındığında, NASA, asteroidi “potansiyel olarak tehlikeli” olarak sınıflandırdı. Yani, şayet yörüngesi değişirse ve kaya Dünya’ya çarparsa gezegenimize çok büyük ziyan verebilir.

NASA’nın söylediğine nazaran 7335 (1989 JA), bu yıl Dünya’ya yakınlaşacak en büyük asteroit olacak. Bilim insanları, asteroidin yaklaşık 76.000 km/s süratle yahut bir mermi suratından 20 kat daha süratli hareket ettiğini kestirim ediyor. Asteroit, 23 Haziran 2055’e kadar Dünya ile ay ortasındaki uzaklığın yaklaşık 70 katı aralığa yaklaşan bir diğer ziyaret yapmayacak.

Bu asteroit, NASA’nın her yıl takip ettiği 29.000’den fazla Dünya’ya yakın objeden (NEO) biri. NASA’nın tarifine nazaran NEO’lar, Dünya yörüngesinin yaklaşık 48 milyon km yakınından geçen rastgele bir uzay cismini tabir ediyor. Ayrıyeten bu cisimlerin birden fazla son derece küçük. Ajans, 7335’in (1989 JA), NASA’nın takip ettiği NEO’ların yaklaşık %99’undan daha büyük olduğunu söylüyor.

Ayrıyeten 7335 (1989 JA), daha evvel WordsSideKick.com’ın bildirdiği üzere, periyodik olarak Dünya’nın yörüngesini geçerken Güneş’in yörüngesinde dönen asteroitleri tabir eden Apollo sınıfı olarak isimlendirilen bir asteroit sınıfına da uyuyor. Gökbilimciler bu çeşit yaklaşık 15.000 asteroidin varlığını biliyorlar.

NASA, bunun üzere NEO’ları yakından izliyor ve kısa bir mühlet evvel, potansiyel olarak tehlikeli asteroitlerin bir gün Dünya ile çarpışma rotasından saptırılıp saptırılamayacağını test etmek için bir misyon başlattı. Kasım 2021’de NASA, 2022 sonbaharında 160 metre genişliğindeki Dimorphos asteroidine çarpacak olan Double Asteroid Redirection Test (DART) isimli bir uzay aracını fırlattı.

Bu çarpışma asteroidi yok etmeyecek, fakat kayanın yörünge yolunu biraz değiştirebilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler