BilimHaziran 4, 2022

Erkek fareler hakkında bugüne dek keşfedilen en acayip şey: Muzdan korkuyorlar!

Araştırmacılar, erkek farelerin gebe ve emziren dişi farelere yansısını incelerken, son derece garip bir keşif yaptı: Garip bir halde, muz ...

Araştırmacılar, erkek farelerin gebe ve emziren dişi farelere yansısını incelerken, son derece garip bir keşif yaptı: Garip bir halde, muz kokusundan korkuyorlar…

Montreal, Quebec’teki McGill Üniversitesi’nden bir takım, hamileliğin geç periyodundaki dişi farelere yakın olduğunda erkek farelerde gerilim hormonu karşılıklarındaki ani artışları inceliyordu. Science Advances’da yayınlanan raporda “Erkek fareler hamileliğin geç devrindeki yahut emziren dişi farelerin yakınında gerilim ve gerilim kaynaklı ağrı inhibisyonu gösteriyor” deniyor. Rapor şöyle devam ediyor: “Ayrıyeten, daha evvel görüldüğü üzere geç hamilelik ve emziren dişi farelerin saldırganlık ve idrar işaretlemesi olan gonadally bozulan erkek farelere reaksiyon verdiğini gözlemliyoruz.

Erkek fareler, kendi genetiğini korumak için yavrulara karşı agresif ve infikantik olmalarıyla biliniyor. Gebe ve emziren dişi fareler, bebeklerini agresif bir biçimde savunmanın yanı sıra bu erkekleri uzak durmaları konusunda uyarmak için kimyasallar yayıyor.

Çalışmanın kıdemli müellifi Profesör Jeffrey Mogil Live Science ile yaptığı görüşmede, “Kemirgenler ve beşerler dışındaki birçok göğüslü koku alma duyularına güveniyor. İdrar kokusu güzel biliniyor, lakin burada bulduğumuz şey, memelilerde daha evvel hiç açıklanmamış yeni bir ileti” dedi ve devam etti: “Erkeklerden dişilere gönderilen çok sayıda koku alma bildirisi gördük, lakin dişilerin erkeklere gönderdiği daha az örnek var. Bu iletilerin birden fazla cinsel davranışla ilgilidir, fakat bu durumda cinsiyetin bununla hiçbir ilgisi yok. Dişiler erkeklere uzak durmalarını, aksi takdirde yavrularıma dokunursanız sonucunun çok berbat olacağını söylüyor.

Bu noktada devreye muz korkusu giriyor

Muharrirlerin söylediğine nazaran, bilhassa hamileliğin geç devirlerinde ve emzirme sırasında dişi farelerin idrarında bulunan N-pentil asetat bileşiği, erkek farelerde hormon değişikliklerinde en büyük etkiyi üreten kimyasallardan biri. Takımın açıkladığına nazaran “N-pentil asetat, kimyasal yapısı ile izoamil (veya izopentil) asetata çok emsal ve her ikisi de çeşitli meyvelerde bulunur ve muz yağı/ekstrakt üretmek için kullanılır.

Takım, marketten muz yağı özütü satın aldı ve gerilim düzeylerini ölçmek için erkek farelerin kafeslerinin içine yerleştirdi. Şaşırtan bir halde, cevabın kıymetli ölçüde arttığını fark ettiler. Grup, farelerdeki gerilim yansısının bir arbedeye girmek üzere gerilim reaksiyonuna benzeri olduğunu düşünüyor: “Anne saldırısı, erkek davetsiz konukların bebek öldürme sürecini her vakit önlemede başarılı olmasa da, her iki tarafta rastgele bir şiddet tehdidi gerilim üretmesi olasıdır ve anne saldırganlığının direkt gerilim kaynaklı ağrı inhibisyonu ürettiği gösterilmiştir.” Öbür bir deyişle erkek fareler, muz kokusunu dişinin uyarısı olarak algılıyor.

Çalışma, bakir erkek farelerin, N-pentil asetat varlığı ile gerilime girme mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu da söylüyor. Bu, bebekler için bakir olmayan farelerden daha agresif olma eğilimlerine uyuyor ve bu da bebekler için yaşlı erkeklerden daha fazla tehdit olduklarını düşündürüyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler