İnternetNisan 28, 2022

Facebook, kullanıcı dataları ile ne yapıyor? Sızan bir dokümana nazaran bunu kendisi de pek bilmiyor!

İnternete sızan yeni bir şirket içi evraka nazaran Facebook'un, mülkiyeti altındaki ferdî kullanıcı bilgilerinin birçoklarını ne için ...

İnternete sızan yeni bir şirket içi evraka nazaran Facebook’un, mülkiyeti altındaki ferdî kullanıcı bilgilerinin birçoklarını ne için kullandığını kendisi de pek bilmiyor. En azından bunu nasıl açıklayacağı hakkında pek bir fikri yok üzere görünüyor.

Facebook’un Reklam ve İş Eseri grubundaki kapalılık mühendisleri, raporu şirketin liderliği tarafından okunması gayesiyle geçen yıl yazmış. Rapor, Facebook’un yeni zımnilik kanunları da dahil olmak üzere artan sayıda data kullanım düzenlemesini nasıl ele alabileceğini detaylı olarak açıklıyor. Raporun muharrirleri, iddiası 1,9 milyar kullanıcısı olan platformun ferdî datalar hakkında çoklukla karanlıkta kaldığını belirtiyor.

Mühendisler, Facebook’un vatandaşların bilgilerini nasıl ele alacağı konusunda ülkelere bilgi vermekte zorlanacağının altını çiziyor. “Sistemlerimizin dataları nasıl kullandığı konusunda kâfi seviyede denetime ve açıklanabilirliğe sahip değiliz” diyorlar ve devam ediyorlar: “Bu yüzden X bilgilerini Y gayesi için kullanmayacağız üzere denetimli siyaset değişiklikleri yahut harici taahhütler hazırlamamız gerekli.

Facebook mevzu hakkında yaptığı açıklamada “Bu dokümanın, zımnilik düzenlemelerine uymak için kapsamlı süreçlerimizi ve denetimlerimizi açıklamadığı göz önüne alındığında, uyumsuzluk gösterdiği sonucuna varmak yanlış olur” deniliyor. Ayrıyeten “Dünya genelindeki yeni zımnilik düzenlemeleri farklı ihtiyaçlar getirmektedir ve bu doküman, dataları yönetmek ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek için uyguladığımız mevcut tedbirleri ölçeklendirmek için oluşturduğumuz teknik tahlilleri yansıtmaktadır” cümlesi dikkat çekiyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler