FAST Limiti 20.000 TL’ye Yükseltildi

fast limiti 20000 tlye yukseltildi ezMdbiFy

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bundan birkaç yıl önce 7/24 para transferine imkan tanıyan FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) isimli bir uygulamayı hayata geçirmişti. Vatandaş, bu sistemi kullanarak saniyeler içerisinde para transferi yapabiliyor, EFT işlemlerindeki mesai içi şartından kurtulmuş oluyordu. Şimdiyse bu hizmet ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

TCMB, şu ana kadar 5.000 TL olan FAST işlem limitini yükseltti. Buna göre, artık 20.000 TL’ye kadar olan tüm para transferleri FAST üzerinden gerçekleştirilebilecek. 20.000 TL’nin üzerindeki işlemler için ya iki parça FAST yapılması gerekecek ya da diğer para transferi yöntemleri tercih edilecek.

Kredi kartlarının temassız özellikleri için de yeni bir uygulama başlatıldı!

aa971a1dc25d9bb780a51187a451ce34d67d3a35

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), temassız ödemelerle ilgili olarak bankalara yeni bir talimat verdi. Bu talimat kapsamında bir kredi kartı ile yapılacak ilk ödeme sırasında şifre girilmesi gerekecek. Sonraki ödemelerde ise herhangi bir şifre uygulaması olmayacak. BDDK’nın konuyla ilgili talimatı şu şekilde:

“Müşterilerin, bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen, olağanüstü hal ilan edilen iller ile sınırlı olmaksızın ülkemiz genelindeki tüm banka müşterileri için ivedilikle kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesinin sağlanması, sonraki işlemler içinse mevcut uygulamaya aynen devam edilmesi uygun görülmüştür.”