Fotoğraflardaki Fotomontajları Ortaya Çıkan Yapay Zekâ

fotograflardaki fotomontajlari ortaya cikan yapay zek nbQNVd4P

Sosyal medyanın son 10 yılda hayatımızda çok hızlı bir şekilde yer edinmesinin ardından pek çok ünlü özellikle Instagram üzerinden sık sık paylaşımlar yaparak “şaşalı hayatlarını” takipçileriyle paylaşmaya başladı. Ancak bu paylaşımlar kimi zaman ağır fotomontaja sahip olduğu için internette alay konusu edildi.

Ünlüler montajlı fotoğraflarının fark edilmemesi için daha çok çaba harcamaya başlasa da Within isimli bir sağlık kuruluşu Adobe ortaklığında bu montajlı fotoğrafları gün yüzüne çıkarmaya ant içmiş durumda.

Her şey farkındalık yaratmak için

7dc8e05bd331d4cb2959efa44d6d2b33145bd342

Yeme bozukluğuna sahip olan ve bu nedenle özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlarla boğuşan bireylere yardımcı olmak için kurulan Within, internette ve magazin dergilerde yer alan ünlülerin de göründükleri kadar fit olmadıklarını ispatlamak için genellikle fotomontaj işlemlerinin vazgeçilmezi olan Photoshop’un sahibi olan Adobe ile bir ortaklığa imza attı. Within ve Adobe, Photoshop’da montaj işlemleri için kullanılan “Face-Aware Liquify” ve “Liquify” özelliklerini tespit edebilen FAL Detector isimli bir yapay zekâ modeli geliştirdi. Photoshop’un kendi veri bankası sayesinde eğitilen yapay zekâ aracı, magazin dergilerindeki montajlanmış alanları bulup bu işlemleri temizleyerek fotoğrafların orijinal halini ortaya çıkarabiliyor.

Spesifik olarak Jennifer Aniston ve Angelina Jolie gibi ünlüler üzerinde denenen yapay zekâ modeli, pek çok fotoğrafta yanak, elmacık kemikleri, göz altları, gıdı, çene ve ağız çevresinde fotomontaj yapıldığını tespit etti. Bilimsel araştırma amacıyla yapıldığı belirtilen bu çalışmanın sonuçları ve yapay zekânın çalışma prensibiyse 16 sayfalık bir makale halinde yayınlandı.

Within ise yaptığı açıklamada fotomontajın gereksiz olduğunu ve her insanın doğal şekliyle güzel olduğunu hatırlatarak “yeterince güzel olmadığını” düşünen insanların haksız olduğunu belirtti. Ayrıca FAL Detector’ün tüm kaynak kodları da herkese açık bir şekilde burada bulunan Github sayfasında paylaşıldı.