BilimMayıs 10, 2022

Georgia eyaletinin üzerinde uçarken görülen “uçan uzay denizanasının” gizemi çözüldü

5 Mayıs Perşembe sabahı erken saatlerde, Georgia, Waycross'taki bir kamera, gizemli bir cismin gökyüzünde gezindiğine şahit oldu. Parlak, süratli ...

5 Mayıs Perşembe sabahı erken saatlerde, Georgia, Waycross’taki bir kamera, gizemli bir cismin gökyüzünde gezindiğine şahit oldu. Parlak, süratli ve parlayan dikdörtgen bir aura tarafından takip edilen cisim, biraz uzay denizanasına benziyordu. San Antonio’daki Texas Üniversitesi’nde aerodinamik ve makine mühendisliği profesörü olan Chris Combs, çekilen görüntüyü Twitter’da yayınladı.

Elbette, Combs’un belirttiği üzere, bu uzay denizanası bir UFO değildi. Kameranın konuşlandığı noktanın yaklaşık 400 kilometre güneyinde, Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan bir SpaceX Falcon 9 roketiydi. Her yıl Kennedy’deki rampadan düzinelerce roket fırlatılıyor ve bunlardan birkaçı gökyüzünde biyolüminesans omurgasızlarla benzeri bir manzara oluşmasına neden oluyor.

Kelam konusu görüntüyü buradan izleyebilirsiniz:

Combs, denizanasının uzun, şişkin “gövdesi”nin Falcon 9’un roket motorundan çıkan egzoz gazı olduğunu belirtiyor. Egzozun bu kadar şişkin bir form almasının nedeni, motorun içindeki ve dışındaki basınç farkıyla ilgili. Bu durumda, roketten çıkan egzoz “az genleşiyor” yani egzoz motordan çıkarken gazın etrafındaki ortam havasından daha yüksek basınçta oluyor.

Parlamanın açıklaması ise zamanlama ile ilgili. Roketin fırlatılması Perşembe sabahı şafaktan evvelki saatlerde (yerel saatle 05:45 civarında) gerçekleştiğinden, Güneş’ten gelen ışık ufkun çabucak ötesinden egzoz dumanına ulaşıyor ve onu aydınlatarak karanlık gökyüzünde parlak bir halde parlamasına neden oluyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler