BilimMayıs 16, 2022

Gezegenimiz için çok makûs bir rekor daha kırdık: tarih boyunca böylesi görülmemişti!

Karbondioksit salınımı, yüzyıllar uzunluğu Dünya atmosferinde kaldığı için iklim değişikliğiyle ilişkili en değerli sera gazlarından biri olarak ...

Karbondioksit salınımı, yüzyıllar uzunluğu Dünya atmosferinde kaldığı için iklim değişikliğiyle ilişkili en değerli sera gazlarından biri olarak biliniyor. Dünya atmosferinde doğal olarak eser düzeylerde bulunmasına rağmen bilhassa 19’uncu yüzyılda Sanayi İhtilali’den bu yana fosil atıkların yakılması ve ormanların yok edilmesi ile gerçek orantılı olarak artış gösteren karbondioksit salınımı, artık korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Araştırma sonuçları felaketin eşiğinde olduğumuzu gösteriyor.

UC San Diago’daki Scripps Oşinografi Enstitüsü, Hawaii’deki Muana Loa Gözlemevi’nde Nisan 2022 için aylık ortalama temel karbondioksit (CO2) düzeyinin 420.02 ppm olduğunu bildirdi. Bu bedelin açıklanmasının akabinde Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden gelen bir başka rapor, 4 Mayıs 2022 tarihinde karbondioksit düzeyinin 421.33 ppm’e ulaştığını açıkladı. Bu sayı, insanlık tarihinde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek düzey olarak not ediliyor.

NOAA’nın İklim İzleme ve Teşhis Laboratuvarı’nda kıdemli bilim adamı Pieter Tans, hususla ilgili olarak “Muhtemelen bu sayılar mayıs ayı sonunda daha da yüksek olacak” derken, “CO2 artış suratı son 10 yılda olduğu kadar yüksek kaldığı için global olarak fazla muvaffakiyet elde edemedik, fakat nitekim emisyonları azaltmaya odaklanmamız gerekiyor” kelamlarıyla durumun ciddiyetine dikkat çekti.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler