İnternetMayıs 13, 2022

Google Chrome’a eklenecek yeni özellik “sanal kartlar” online alışverişi daha inançlı yapacak

Yeni bir Google Chrome güncellemesi, sanal kartları kullanarak çevrimiçi alışverişi daha inançlı hale getirmeyi amaçlıyor. Şirketin Google I/O ...

Yeni bir Google Chrome güncellemesi, sanal kartları kullanarak çevrimiçi alışverişi daha inançlı hale getirmeyi amaçlıyor.

Şirketin Google I/O 2022 etkinliğinde duyurulan bu güncelleme ile uzun kart numarası, son kullanma tarihi ve üç haneli CVV numarası dahil olmak üzere tarayıcıda istendiğinde sanal kartın detaylarını otomatik doldurma seçeneği sunularak kullanıcı kapalılığı artırılacak.

Otomatik doldurmalar, bir kullanıcının gerçek kart bilgilerini dolandırıcılıktan müdafaanın yanı sıra, bir data ihlali durumunda tehlikeye atılabilecek bir satıcının veritabanında depolanmadıklarından emin olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Google, başlangıçta sırf ABD’de kullanılabilecek olan yeni sistemi başlatmak için Visa, Mastercard, American Express ve Capital One ile birlikte çalışıyor.

Şirket, fizikî bir mağazada temassız kartla ödeme yapmanın PIN numarası girme gereksinimini yahut satıcının uzun kart numaranızı hiç görmemesine benzeri bir formda, bu hareketin bir ödeme ağ geçidi kullanarak çevrimiçi ödeme yaparken ekstra bir güvenlik katmanı ekleyeceğini ve her satın alma için kart detaylarını manuel olarak girme muhtaçlığını ortadan kaldıracağını söylüyor.

Kullanıcılar, uygun kartlar için özelliği aktifleştirip devre dışı bırakmanın yanı sıra sanal kart numaralarını görüntüleyip son süreçlerini takip edebilecekleri hisse.google.com adresinde sanal kart detaylarını yönetebilecek.

Google, sanal kartların muhtemelen tek seferlik satın almalar için kullanıldığını, fakat tekrar kullanım yahut abonelikler için de kullanılabileceğini söylüyor. Şirket, reklam hedefleme için sanal kart kullanımına dayalı rastgele bir bilgi kullanmayacağını da açıklamalarına ekledi.

Bu yeni araç, masaüstünde (ChromeOS, Mac, Windows ve Linux) Chrome Otomatik Doldurma aracılığıyla kullanıma sunulacak ve yakında da Android ve iOS sürümlerine gelecek.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler