AndroidMayıs 13, 2022

Google Duyurdu: Artık Android Auto, arabanızla çok daha uyumlu olacak

Google, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen I/O 2022 konferansında pek çok alanda yeni duyurularda bulundu. Şirketin uzun bir müddettir arabalarda ...

Google, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen I/O 2022 konferansında pek çok alanda yeni duyurularda bulundu. Şirketin uzun bir müddettir arabalarda kullanıma sunduğu Android Auto da bunlar ortasında yer alıyordu. Android Auto kullanıcı arayüzünü güncelleyeceğini açıklayan Google, böylelikle daha büyük ekrana sahip arabalar için beklenen takviyesi sonunda verecek.

Google’ın arabalar için Android kullanımına yönelik oturumunda açıklanan yeniliklere nazaran yeni kullanıcı arayüzü; sürüş sırasında gezinmeyi, medya denetimi sağlamayı ve diğerleriyle irtibat sağlamayı çok daha kolay hale getirecek. Arabalardaki farklı uzunluklarda yer alan ekranlar için esnek bir kullanımı gözetecek olan Android Auto, yol tanımı, müzik ve metinlerin tıpkı anda görülebilmesi için tüm aygıtlarda bölünmüş ekran görünümünü standart hale getiriyor. Böylelikle şoför, bir dizi menü ve ayar ortasında gezinmek zorunda kalmadan, her şeyi net bir biçimde önünde görebilecek.

Bunun yanı sıra Google, yeni otomobillerdeki artan ekran çeşitliliğine daha kolay ahenk sağlayabilecek uyarlanabilir düzenler için takviyesini de geliştiriyor. Böylelikle ön paneldeki ekran geniş yahut dikey formda olsa da yeni Android Auto arayüzü optimizasyon sorunu yaşatmayacak, tekrar tüm bilgilerin ekran formuna nazaran şekillenerek gösterilmesi sağlanacak.

Son olarak Android Auto tabanlı sisteme sahip Ford ve Volvo üzere arabalar için görüntü akış uygulamalarında da daha geniş araç içi cümbüş seçeneği sunacağını açıklayan Google, yakın gelecekte ise yolcuların telefonlarından araçların yerleşik ekranlarına içerik akışı yapmalarına imkan tanıyacağını da söylüyor. Lakin bunun için net bir tarih şimdi yok.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler