Google, FTX’in Fonladığı Yapay Zekâ Şirketini Fonluyor

google ftxin fonladigi yapay zek sirketini fonluyor

Geride bıraktığımız 2022 yılının sonlarında kripto para borsası FTX, likidite krizi yaşayıp piyasaları altüst etmişti ve sonunda iflasını ilan etmişti. Ardından şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried, istifasını istemiş ve davalık olmuştu.

Şirket henüz batmadan ve Bankman’in üzerinde bu davalar yokken kendisi, Anthropic isimli bir yapay zekâ şirketini fonluyordu. Tabii FTX ve Bankman gidince fonlama da gitti. Ancak Google, şok bir gelişmeyle Anthropic’in yeni finansörü olduğunu duyurdu.

Google, yapay zekâ şirketi Anthropic’e 300 milyon dolar yatırım yaptı

300 milyon dolarlık rakam Financial Times tarafından 4 Şubat’ta açıklandı. Anthropic herhangi bir rakam açıklamamakla birlikte aynı gün Google Cloud ile yatırım ortaklığını doğruladı. Şirket, Google’ın fonu hariç bugüne kadar toplamda 580 milyon dolar toplamıştı. Bu paranın 530 milyonu ise eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından sağlanmış.

Google’ın Anthropic’e yatırım yapmasının sebebi, Google’ın geliştirmek istediği ChatGPT benzeri yapay zekâ olan ‘Claude’un, Anthropic tarafından geliştirilmesi ve eğitilmesi gibi görünüyor. Dolayısıyla ileride daha fazla da yatırım yapılabilir.

Financial Times’a göre Google Cloud, Anthropic’in hisselerinin yaklaşık %10’u aldı. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.