Google, Gmail İçin Uçtan Uca Şifrele Sistemi Getirdi!

google gmail icin uctan uca sifrele sistemi getirdi A86ab3Xl

ABD merkezli teknoloji devi Google, popüler e-posta hizmeti Gmail için kritik önem arz eden yeni bir özellik duyurdu. Şirketin resmi blog sayfasındaki açıklamada, Gmail’e uçtan uca şifreleme yapabilen yeni bir sistem entegre edildiği belirtildi. Henüz beta aşamada olan uçtan uca şifreleme özelliği, önümüzdeki dönemlerde tüm kullanıcılar için kullanılabilir olacak. 

Gmail’in uçtan uca şifreleme özelliği, özellikle de işletmeler için önemli olacak. Zira kurum ve kuruluşlar, bu özelliği kullanmaya başladıktan sonra ekstra bir güvenlik katmanına sahip olmuş olacaklar. En başta Google, e-postalardaki hassas bilgi ve verilere erişemeyecek. E-posta içeriği, tamamen şifrelenmiş olacak.

Uçtan uca şifreleme, isteğe bağlı olarak kullanılacak!

b3042e502e06969bb181c19756ff555d6fdc70f9

Google’ın Gmail için hazırladığı uçtan uca şifreleme özelliği, isteğe bağlı bir özellik olarak kullanılacak. Uçtan uca şifreleme aktif edildiğinde emojiler, imzalar ve Akıllı Yazma gibi bazı özellikler devre dışı bırakılacak. Ross Richendrfer isimli bir Google sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, uçtan uca şifrelemenin gerçekten önemli olduğunun altı çizildi.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre Gmail’in uçtan uca şifreleme özelliğinin beta sürecine dahil olmak isteyenlerin, Google’ın destek merkezi tarafından sunulan bir formu* doldurmaları gerektiğini belirtelim. Ayrıca bu hizmetten faydalanmak için Google Workspace’in Enterprise Plus, Education Standard veya Education Plus paketlerinden bir tanesinin satın alınmış olması gerekiyor.

Uçtan uca şifreleme neden önemli?

cf918e528be522efb3093982532ad684f1bfdd24

Her geçen gün biraz daha yaygınlaşan uçtan uca şifreleme sistemleri, iki taraf arasındaki bir iletinin sadece o iki taraf tarafından görülebilmesini sağlıyor. Örneğin bu iletinin gönderilmesinde aracı olarak çalışan Google veya WhatsApp gibi bir şirket, iletinin içeriğini göremez hale geliyor. Böylelikle gizli kalması istenen veriler, yalnızca alıcı ile gönderici tarafından görülebiliyor. Ayrıca bilgisayar korsanlarına karşı da ek bir güvenlik sağlanmış oluyor. Uçtan uca şifrelemede şifrelenmiş iletiyi alan veya gönderen kişi direkt olarak hacklenmezse verilere ulaşmak mümkün olmuyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda birçok ünlü ismin iCloud hesapları eklenmiş ve bu kişilerin uygunsuz görüntüleri tüm internet ortamlarına yayılmıştı. Bu da uçtan uca şifreleme sistemleri gibi güvenlik önlemlerinin veri sızıntıları için ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermişti. Apple da yakın zamanda bu konuda bir adım atarak iCloud yedeklerine ve tüm verilere uçtan uca şifreleme getireceğini açıklamıştı.