İnternetMayıs 31, 2022

Google Mayıs 2022 çekirdek algoritma güncellemesini duyurdu

Google, Mayıs 2022 çekirdek güncellemesi ismi verilen geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinin dün prestijiyle kullanıma sunulduğunu ...

Google, Mayıs 2022 çekirdek güncellemesi ismi verilen geniş bir çekirdek algoritma güncellemesinin dün prestijiyle kullanıma sunulduğunu doğruladı.

Google Arama Merkezi tarafından yayınlanan bir tweet’te şu cümleye yer veriliyor: “Bugün, yılda birkaç sefer yaptığımız üzere, kapsamlı bir çekirdek güncelleme yayınlıyoruz. Bu güncellemeye Mayıs 2022 çekirdek güncellemesi diyoruz.

Bu güncellemeler, arama sonuçlarını kullanıcılar için daha alakalı hale getirmek için yapılıyor. Güncelleme bugün başlıyor olsa da, güncellemenin büsbütün kullanıma sunulması 1-2 hafta sürecek. Yani yayıncıların güncellemenin tesirlerini görmesi 1-2 hafta sürebilir. Bu süreçte sitelerin ziyaretçi sayılarında da dalgalanmalar olabilir.

Google’dan Danny Sullivan, sitelerin arama sonucu performanslarında değişiklik beklendiğini belirtiyor: “Temel güncellemeler, Arama’yı genel olarak uygunlaştırmak ve web’in değişen tabiatına ayak uydurmak için yaptığımız değişikliklerdir. Çekirdek güncellemedeki hiçbir şey muhakkak bir siteye has olmasa da, bu güncellemeler sitelerin performansında kimi dikkat cazibeli değişikliklere neden olabilir.

Google, güncellemenin sitelere beklenen tesirlerini şu halde sıralıyor:

  • Arama sıralamalarında ani yükselmeler yahut düşüşler üzere geniş çapta fark edilebilir tesirler olabilir.

  • Temel güncellemeler, muhakkak bir şeyi hedeflemez. Bunun yerine, genel olarak Google’ın sistemlerini uygunlaştırmak için tasarlanmıştır.

  • Sıralamada düşen sayfalar cezalandırılmaz; son güncellemeden bu yana yayınlanan başka web içeriğine karşı tekrar kıymetlendirilir.

  • Mümkün olan en düzgün içeriği sağlamaya odaklanmak, temel algoritma güncellemesinin tesiriyle başa çıkmanın önerilen en uygun yoludur.

  • Geniş çekirdek güncellemeleri birkaç ayda bir gerçekleşir. Siteler, bir sonraki güncelleme çıkana kadar bir güncellemeden kurtarılamayabilir.

Bir evvelki güncelleme Kasım 2021’de yapılmıştı

Google’ın son büyük çekirdek güncellemesi Kasım 2021’de kullanıma sunulmuştu. Geride kalan müddet zarfında sitelerinde gerekli çalışmaları yapanlar arama sıralamalarında gözle görülür iyileştirmeler gördü. Öte yandan, pek çok site de, daha alakalı içeriğe sahip sitelerin kendilerini geride bıraktığını görmeye başladı.

Yeni güncellemenin kullanıma sunulması bir hafta yahut daha uzun süreceği için etkiyi değerlendirmeye başlamak için şimdi çok erken. Şayet sizin de bir siteniz varsa, sıralamalarınız bu müddet içinde dalgalanabilir, bu nedenle değişiklikleri çabucak fark ederseniz paniğe kapılmamanızda fayda var.

Google, güncellemenin ne vakit büsbütün kullanıma sunulduğunu açıklayacağını söylüyor. Sitenizin tahlilini işte o tarihten sonra yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Hatırlatmakta yarar var: Özgün yani kopya yerine üzerinde emek verilmiş, varlıklı içerikler; teknolojik olarak Google kriterlerine ahenk sağlayan siteler güncellemelerde genel olarak daha avantajlı.

Yayıncılar, teknik olarak Google kriterlerine, Google’ın beklediği ‘sayfa deneyimlerine’ ne kadar uyduklarını Search Console üzerinden de denetim edebilir.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler