Yapay ZekaMayıs 4, 2022

Google’a meydan okudu, kendini kapıda buldu: Google, yapay zeka fikrine meydan okuyan değerli ismi işten çıkarttı

Google, şirketin 2020'de yayınladığı bir makaleyi sorgulayan bir yapay zeka araştırmacısını daha işten çıkardı. Şirket, son iki yıl içerisinde ...

Google, şirketin 2020’de yayınladığı bir makaleyi sorgulayan bir yapay zeka araştırmacısını daha işten çıkardı. Şirket, son iki yıl içerisinde üçüncü sefer böylesine kıymetli bir ismi işten çıkartmış oldu.

The New York Times’ın söylediğine nazaran Satrajit Chatterjee, kendisi ve takımının bilgisayar çipleri yapmak için yapay zeka kullanımı hakkında bir Google araştırma makalesine meydan okumasının akabinde Mart ayında kovuldu. İtibarlı bir bilim mecmuası olan Nature’da yayınlanan araştırma makalesi, bilgisayarların çip kesimlerini insanlardan daha süratli tasarlayabileceğini söylemekteydi.

Times’ın söylediğine nazaran, 43 yaşındaki Chatterjee firma içi bir e-postada makalenin birtakım savlarına karşı çıktı. Ayrıyeten makalede, teknolojinin büsbütün test edilip edilmediğini de sorguladı.

Google ise, Times’a yaptığı açıklamada araştırma makalesini ve uygulamalarını savundu. Google Research’ün lider yardımcısı Zoubin Ghahramani, Times’a yaptığı açıklamada, “Özgün Nature makalesini baştan sona inceledik ve hakemli sonuçların yanındayız” diyerek şöyle devam etti: “Ayrıyeten, daha sonraki bir müracaatın teknik argümanlarını da titizlikle araştırdık ve bu, yayın standartlarımızı karşılamadı.

Chatterjee’nin işten çıkartılması, Google AI içindeki iki kıymetli ismin işten çıkartılmasının akabinde geldi. Aralık 2020’de Google, Ethical AI grubunun önderlerinden Timnit Gebru‘yu, AI lisan modellerinde önyargının tehlikelerini tanımlayan bir makale yayınladıktan sonra işten çıkarmıştı. İki ay sonra, Ethical AI takımına yardımcı olan Margaret Mitchell, Gebru’ya karşı ayrımcı davranışları bulmak ismine bildirilerini taramak için otomatik yazılım kullandığı bildirilen şirketin davranış kurallarını ihlal ettiği sebebiyle kovuldu.

Google, Gebru’nun makaleyi uygun kanallardan geçmeden yayınladığını söyledi.

Arama devi, AI araştırmasını şirketin yenilik konusundaki prestijinin merkezi haline getirdi. Alphabet CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın elektrik yahut ateşten daha kıymetli olacağını düşünüyor. Şirket, spam sayısını azaltırken kullanıcılara daha yeterli sonuçlar elde etmenin bir yolu olarak AI modellerini temel arama eserine entegre etti.

Times’ın söylediğine nazaran Google, Chatterjee ve takımının makalesinin özgün makaleyi çürüttüğünü reddetti.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler