Google’dan ChatGPT Rakibi Yapay Zeka Aracı Geliyor

googledan chatgpt rakibi yapay zeka araci geliyor SsEyKT8R

OpenAI’ın 30 Kasım’da piyasaya sürdüğü yapay zekâ sohbet botu ChatGPT, ilk gününden bu yana “yeni Google” olarak anılıyor. Hatta bu botu Google’a entegre eden bir eklenti bile yayınlanmış, fakat Google tarafından kaldırılmıştı.

Elbette Google’ın ChatGPT’ye karşı çıkıyor olmasının da belli nedenleri var. Şirket, uzun zamandır kendi yapay zekâ teknolojileri üzerinde de çalışıyor. Peki, ChatGPT benzeri bir yapay zekâyı biz kullanıcılar ne zaman kullanmaya başlayacağız? Bugün, Google CEO’sundan bu konuya dair önemli açıklamalar geldi.

Google, çok yakında ChatGPT’ye rakip olacak

7139b628636621bf58a22224462db08e96278e05

2022 yılı gelirinin açıklandığı toplantıda konuşan Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin yapay zekânın sunduğu “inanılmaz fırsatların kilidini açmayı” planladığını belirtti. Pichai, önümüzdeki aylarda pek çok yeni işe imza atacağını, bunu da 2022’nin başlarından beri planladığını vurguladı.

Bu noktada önümüze sunulacak ilk yapay zekâ da açıklandı. 2021 yılında duyurulan sohbet botu LaMDA, Google’ın halka açtığı ilk yapay zekâ olacak. Google, böylelikle doğrudan ChatGPT ile rekabete başlayacak.

Google’ın LaMDA ve diğer yapay zekâ araçlarını ne zaman kullanıma sunacağı ise henüz bilinmiyor. Fakat bu soruların cevaplarını, 8 Şubat günü alabiliriz. Google, 8 Şubat’ta ‘Search’ etkinliği gerçekleştirecek ve arama motoru, haritalar ve ‘ötesine’ dair yeniliklerini ve planlarını duyuracak.

LaMDA nedir? İşte hakkında fikir elde etmenizi sağlayan en güncel olay: