Google’ın ChatGPT Rakibi Yapay Zekası Bard’a Kod Desteği

googlein chatgpt rakibi yapay zekasi barda kod destegi 4ZOA3hsO

Google tarafından geliştirilen ve Google Dokümanlar, Gmail, Google Drive gibi çok sayıdaki Google ürün ve platformuna entegre olarak çalışan yapay zeka Bard’a kodlama desteği geldi.

Artık Bard; C++, Go, Java, Javascript, Python ve Typescript başta olmak üzere 20’den fazla programlama dili için doğrudan Google’ın ofis araçları üzerinde çalışabilecek. Yapılan kodlama taleplerini karşılayabilecek ya da mevcut kodu debug yapabilecek. Bu açıdan bakınca Bard, geliştiricilerin platformu Github’un geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan yazılım asistanı Copilot’a da doğrudan rakip oluyor. 

“Bard’ın yanıtlarını her zaman iki kez kontrol edin”

5 Bard Coding Product Generation GIF Blog Social 20001124

Tarayıcı üzerinden Phyton kodları yazmayı mümkün kılan Google Collab üzerinde Bard desteği böyle çalışıyor.

Gelişmeyi blog yazısı ile duyuran Google Research Ürün Müdürü Paige Bailey, tıpkı diğer sobet botu üretken yapay zekalar gibi Bard’ın da konuşmalar sırasında saçmalayabileceğini dile getirdi. Ancak kendisine Bard, “iş kodlamaya bu durumun değişmeyeceğini” dile getirip ekliyor; 

Ona güvenmeden önce koddaki hatalara ve güvenlik açıklarına karşı dikkatli testler yürütün ve inceleyin. Eğer Bard yazdığı kodlarda uzun uzadıya bir alıntı yapacak olursa kaynağını da belirtecektir.”

Google Bard’a gelen kod desteği ile birlikte yazılımcıların ellerinin altında, sınırlı da olsa çoğu zaman ücretsiz olarak ulaşabilecekleri 3 farklı gelişmiş yapay zeka asistanı yer etmiş oldu. Bu yapay zeka yazılımları kodlama işlerini minimum süreye indirirken, en az kendileri kadar üretken yazılımcıların hızlı adımlarla öne çıkmalarını sağlayabiliyor. Diğer taraftan yapay zekaların yarattığı iş gücü, yazılımcılar için bir istihdam sorunu olarak da görülüyor.