BilimMayıs 23, 2022

Görüntü oyunları oynamanın çocuklar için ziyanlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yeni araştırma bunun tam karşıtını söylüyor

Nature mecmuasında yayınlanan ve ABD’den 9.855 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiş olan bir çalışmada, 9 ile 10 yaş ortasındaki çocuklar iki yıl ...

Nature mecmuasında yayınlanan ve ABD’den 9.855 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiş olan bir çalışmada, 9 ile 10 yaş ortasındaki çocuklar iki yıl boyunca gözlendi. Çalışmada görüntü oyunlarının yanı sıra görüntü izleme (TV, YouTube gibi) ve toplumsal medya aktivitelerinin (TikTok, Facebook gibi) çocukların zekasına olan tesiri ölçümlendi.

Araştırma grubu makalede, “Dijital medya çağdaş çocukluğu tanımlıyor, lakin bilişsel tesirleri meçhul ve tartışmalı. Genetik datalarla yapılan çalışmaların nedensel savları netleştirebileceğine ve genetik yatkınlıkların tipik olarak açıklanmayan rolünü düzeltebileceğine inanıyoruz” deniyor. Makale şu sözlerle devam ediyor: “Burada odak noktamız ekranda geçirilen vaktin zeka üzerindeki tesiri oldu: Aktif öğrenme, mantıklı düşünme, karmaşık fikirleri manaya ve yeni durumlara ahenk sağlama yeteneğini ölçümledik.

Çalışma, evvelki çalışmalarla büyük ölçüde uyumlu sonuçlarla geri döndü: Görüntü oyunları oynamak zekaya ziyan vermiyor ve aslında onu güzelleştirebiliyor. Takım, “En değerli bulgumuz, oyun oynamanın zekadaki değişim ölçüsünü olumlu tarafta etkilemesiydi. 9-10 yaşlarında daha fazla görüntü oyunu oynayan çocuklar iki yıl sonra zekada en fazla kazanımı gösterdiler” diyor.

Bu sonuçlar, görüntü oyunlarıyla ilgili deneysel çalışmalarda belgelenen bilişsel yararlarla dengeli görünüyor. Lakin beklenmedik bir biçimde, TV izlemenin tesirine ait evvelki araştırmaların bilakis, görüntü izlemek zekanın artmasına neden oluyor.

Takım, iki yıl sonra çocukları takip ederek, ortalamadan daha uzun mühlet bilgisayar oyunu oynayanların IQ puanlarını kendi yaş kümeleri için ortalamanın yaklaşık 2,5 puan üzerinde artırdığını da ekliyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler