GPT-5 İnsandan Ayırt Edilemeyecek Bir Seviyede Olabilir

gpt 5 insandan ayirt edilemeyecek bir seviyede olabilir

Yapay zekâ devi OpenAI, birkaç hafta önce merakla beklenen GPT-4 dil modelini duyurdu. Model, birçok yeni ve etkileyici yeteneklerle birlikte geldi. Şimdi çıkan bilgiler ise, şirketin şimdiden GPT-5 için çalışmalara başladığını gösterdi.

Ünlü geliştirici Siqi Chen, GPT-5’in nasıl yeteneklere sahip olacağı hakkında bilgiler paylaştı. Chen’in aldığı duyumlara göre henüz ne zaman çıkacağı belli olmayan güncelleme, modelin yapay genel zekâ seviyesine ulaşmasını sağlayabilir? Peki bu ne demek?

GPT-5, insanlardan ayırt edilemez bir seviyeye ulaşabilir

5b5798e55b086a38f8ada9b61bfbe8d36749710a

Yapay genel zekâyı (AGI) açıklayalım. Bu, yapay zekâ araçlarının artık bir insanın yapabileceği herhangi bir görevi başarıyla gerçekleştirebilecek bir seviyeye gelmesi anlamına geliyor. Yani bu türe dahil olan bir model, tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi insanların gerçekleştirebileceği her şeyi anlayıp öğrenebiliyor ve adeta insanlardan ayırt edilemez bir hâl alıyor.

Chen’in iddiasına göre GPT-5’in eğitiminin bu yılın aralık ayında tamamlanması planlanıyor. Geliştirici, devamında ise OpenAI’ın modeli “yapay genel zekâya” ulaştırmak istediğini ekliyor. Tabii ki bunların hepsi bir iddia. Yani kesin konuşmak için çok erken.

Yine de böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimalinin heyecan verici ve korkutucu olabileceğini söylemek gerek. Eğer bu gerçekleşirse, model kavramları ve görevleri anlama konusunda insana benzeme ve akıl yürütme yeteneğine sahip olabilir. Yani ChatGPT’yle sohbet etmek, kullanıcılara tıpkı bir insanla konuşuyormuş gibi hissettirebilir.

Günümüzde bu kategoriye giren, karşılaştırma yapabileceğimiz herhangi bir yapay zekâ aracı olmadığından dolayı bunların hepsi birer tahmin olduğunu söylemek gerek. Böyle bir şeyin gerçekten olup olmayacağını görmek için OpenAI’ın GPT-5’in sırlarını göstermesini beklememiz gerekiyor.

Öte yandan yapay zekânın hızlı gelişiminin birçok endişeye yol açtığını da biliyoruz. Bugün Elon Musk ve Steve Wozniak gibi teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinin de yer aldığı 1150 kişi, yapay zekâ çalışmalarına ara verilmesi için açık mektup yayınlamıştı.