BilimMayıs 4, 2022

Güneş Sistemi’ni ve onu oluşturan gezegenleri daha evvel hiç bu türlü görmediniz

Güneş Sistemimizi oluşturan öğelerin inanılmaz çeşitliliğini hakikaten anlamak yahut en azından anlamaya başlamak için bazen Twitter'da bir ...

Güneş Sistemimizi oluşturan öğelerin inanılmaz çeşitliliğini hakikaten anlamak yahut en azından anlamaya başlamak için bazen Twitter’da bir animasyonla müsabakamız gerekir. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) gezegen astronomu James O’Donoghue de işte bu noktada devreye giriyor.

O’Donoghue, Ceres cüce gezegeniyle başlayan ve en son Güneş’i de ekrana alana kadar uzaklaşan, Dünya’nın da ortalarında bulunduğu Güneş Sistemi objelerinin boyutlarını, dönme suratlarını ve eksen eğimlerini gösteren kısa bir animasyonu tweet’ledi. Ayrıyeten tıpkı görüntünün biraz daha kaliteli bir sürümü de YouTube’da bulunuyor.

Güneş Sistemi’ndeki her şeyin izafî boyutunu bilseniz bile, Jüpiter ve Güneş’in görüş alanına girdiği o kıymetli noktayı yahut Jüpiter’in Dünya’ya nazaran ne kadar süratli döndüğünü asla tam olarak fark etmemiş olabilirsiniz. Bu dönen küreleri izlemek için biraz vakit ayırmanızı öneririz. Görüntü yalnızca 45 saniye uzunluğunda, lakin birkaç sefer izleyebileceğiniz kadar büyüleyici. Şimdiden 15 milyondan fazla görüntülemeye ulaştı.

Boyutlar, eğimler ve dönüşlerin tümü bu görüntüde ölçekli olarak karşılaştırılıyor, lakin kestirim edebileceğiniz üzere gerçek pozisyonlarında bulunmuyorlar. Gördüğünüz tüm gezegenler ve yıldızlar, tıpkı görüntüye sığacak halde birbirine yaklaştırılmış.

Animasyonun gerisindeki kimi sayıları bilmek istiyorsanız… Kendi gezegenimiz 12.742 kilometre genişliğinde. Jüpiter ise 139.820 kilometre çapa, yani 10 kattan daha büyük bir çapa sahip.

Güneş’in çapı yaklaşık 1,39 milyon kilometredir, yani çap olarak Jüpiter’den yaklaşık 10 kat daha büyük ve Dünya’dan 100 kat daha büyüktür. Öteki bir deyişle, Güneş’in içine yaklaşık bir milyon Dünya sığabilir…

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler