BilimMayıs 12, 2022

Güney Kore vatandaşlarının çok büyük bir kısmı, 1 yıl gençleşmeye hazırlanıyor. Pekala fakat bu garip durum neden kaynaklanıyor?

Güney Kore'deki herkes, insanlığın uzun müddettir bir hayalini yaşamak ve bir yaş gençleşmek üzere olabilir. Yeni Güney Kore Devlet Lideri Yoon ...

Güney Kore’deki herkes, insanlığın uzun müddettir bir hayalini yaşamak ve bir yaş gençleşmek üzere olabilir.

Yeni Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, misyona geldiğinde insanların yaşını düşürmeyi planlıyor. Kulağa garip gelse de, bu kararın uygun bir sebebi var. Birden fazla ülkede beşerler doğduktan bir yıl sonra bir yaşını doldurur. Güney Kore’de durum bundan çok daha karmaşık ve 2 yaşında olan bir günlük bir bebeğiniz olabilir.

Şu anda Güney Kore’de üç farklı yaş sistemi kullanılıyor. Klasik yaş sistemini kullananlar, önerilen değişiklikle en fazla gençleşecek küme olacak.

Kore yaş sisteminde, doğduğunuz an bir yaşında sayılırsınız. Bunun nedeni, anne karnında geçirdiğiniz vaktin, tesirli bir halde kullanamamış olsanız da hayatınızın bir kesimi olarak sayılmasıdır. Durumu daha da karmaşık bir hale getiren bir halde, bu sistemde doğumunuzdan bir yıl sonra değil, yılbaşında bir yaş daha büyürsünüz. Yani, Yılbaşı Gecesi 11:58’de doğduysanız, iki dakika sonra iki yaşına giriyorsunuz.

Bir öteki yaş sistemi olan Yeni Yıl doğum günü sistemi ise doğumda 0 yaşında olmanıza müsaade veriyor, lakin yeniden de doğum gününüz yerine her Yeni Yılda bir yaş büyüyorsunuz.

En yaygın kullanılan sistem hala Kore yaş sistemi olsa da, doğumda 0 olduğunuz ve bir yıl sonra birebir gün 1’e döndüğünüz memleketler arası sistemi kullananlar da var. Bu birbirinden çok farklı sistemlerin kullanılması, iddia edilebileceği üzere bilhassa bürokratik problemlere sebep olabiliyor.

Geçiş takımının siyasi, isimli ve idari alt komitesinin lideri Lee Yong-ho, herkesi milletlerarası yaşa uygun hale getirme kararından bahsederek “Yasal ve toplumsal yaşın farklı hesaplamaları nedeniyle, toplumsal, toplumsal ve başka idari hizmetleri alırken yahut çeşitli kontratları imzalarken yahut yorumlarken yaş hesaplama konusunda daima baş karışıklığı ve uyuşmazlıklardan kaynaklanan gereksiz toplumsal ve ekonomik maliyetlerle karşılaştık” diyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler