BilimMayıs 13, 2022

Güney Korelilerin çok büyük bir kısmı, 1 yıl gençleşmeye hazırlanıyor. Pekala neden?

Güney Kore'deki herkes, insanlığın uzun müddettir bir hayalini yaşamak ve bir yaş gençleşmek üzere olabilir. Yeni Güney Kore Devlet Lideri Yoon ...

Güney Kore’deki herkes, insanlığın uzun müddettir bir hayalini yaşamak ve bir yaş gençleşmek üzere olabilir.

Yeni Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, vazifeye geldiğinde insanların yaşını düşürmeyi planlıyor. Kulağa garip gelse de, bu kararın uygun bir sebebi var. Birçok ülkede beşerler doğduktan bir yıl sonra bir yaşını doldurur. Güney Kore’de durum bundan çok daha karmaşık ve 2 yaşında olan bir günlük bir bebeğiniz olabilir.

Şu anda Güney Kore’de üç farklı yaş sistemi kullanılıyor. Klâsik yaş sistemini kullananlar, önerilen değişiklikle en fazla gençleşecek küme olacak.

Kore yaş sisteminde, doğduğunuz an bir yaşında sayılırsınız. Bunun nedeni, anne karnında geçirdiğiniz vaktin, tesirli bir formda kullanamamış olsanız da hayatınızın bir kesimi olarak sayılmasıdır. Durumu daha da karmaşık bir hale getiren bir biçimde, bu sistemde doğumunuzdan bir yıl sonra değil, yılbaşında bir yaş daha büyürsünüz. Yani, Yılbaşı Gecesi 11:58’de doğduysanız, iki dakika sonra iki yaşına giriyorsunuz.

Bir başka yaş sistemi olan Yeni Yıl doğum günü sistemi ise doğumda 0 yaşında olmanıza müsaade veriyor, fakat tekrar de doğum gününüz yerine her Yeni Yılda bir yaş büyüyorsunuz.

En yaygın kullanılan sistem hala Kore yaş sistemi olsa da, doğumda 0 olduğunuz ve bir yıl sonra tıpkı gün 1’e döndüğünüz milletlerarası sistemi kullananlar da var. Bu birbirinden çok farklı sistemlerin kullanılması, kestirim edilebileceği üzere bilhassa bürokratik meselelere sebep olabiliyor.

Geçiş takımının siyasi, isimli ve idari alt komitesinin lideri Lee Yong-ho, herkesi milletlerarası yaşa uygun hale getirme kararından bahsederek “Yasal ve toplumsal yaşın farklı hesaplamaları nedeniyle, toplumsal, toplumsal ve öbür idari hizmetleri alırken yahut çeşitli mukaveleleri imzalarken yahut yorumlarken yaş hesaplama konusunda daima baş karışıklığı ve uyuşmazlıklardan kaynaklanan gereksiz toplumsal ve ekonomik maliyetlerle karşılaştık” diyor.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler