İnternetHaziran 3, 2022

Hacker’lar, WhatsApp hesaplarını bu türlü ele geçiriyorlar

Dijital risk muhafaza şirketi CloudSEK'in kurucusu ve CEO'su Rahul Sasi, birtakım taşınabilir hizmetlerin sunduğu otomatik davet yönlendirmeyi ve ...

Dijital risk muhafaza şirketi CloudSEK’in kurucusu ve CEO’su Rahul Sasi, birtakım taşınabilir hizmetlerin sunduğu otomatik davet yönlendirmeyi ve sesli arama yoluyla tek seferlik parola (OTP) doğrulama kodu gönderme seçeneğini kullanan bir saldırganın neredeyse tüm WhatsApp hesaplarını ele geçirebileceğini keşfettiğini açıkladı.

Saldırıyı başarılı bir formda gerçekleştirmek için, korsanın evvel kurbanı İnsan-Makine Arayüzü (MMI) koduyla başlayan bir numarayı aramaya ikna etmesi gerekiyor. Bu numara çoklukla taşınabilir operatör tarafından ayarlanıyor ve arama iletmeyi aktifleştirmek için kullanılıyor.

Numara, ekseriyetle bir yıldız yahut kare sembolü ile başlıyor. Bu kodlar kolay kolay bulunuyor ve büyük taşınabilir ağ operatörlerinin birden fazla bunları destekliyor.

Bu numarayı aramak, gelecekteki tüm aramaları saldırganın sahip olduğu uç noktaya iletiyor. Bundan sonra, saldırgan kendi aygıtında WhatsApp kayıt sürecini başlatabileceği ve sesli arama yoluyla OTP’yi alabileceği için süreç nispeten kolaylaşıyor.

Bunu test eden BleepingComputer, birkaç ihtarla birlikte genel olarak işe yaradığını söylüyor. Birinci olarak, saldırganın, sırf sınır meşgulken yapılan aramaları değil, tüm aramaları ileten bir MMI kodu kullanması için kurbanı kandırması gerekiyor. Akabinde, kurbanın WhatsApp uygulamasının öteki bir aygıta kaydedildiğini bildiren kısa iletisi kaçıracak kadar uzun müddet meşgul olduğundan emin olmaları gerekiyor. Ayrıyeten, kurban aslında davet yönlendirmeyi etkinleştirmişse, saldırganlar “daha fazla toplumsal mühendislik gerektirebilecek küçük bir rahatsızlık” olan farklı bir telefon numarası kullanmalı. Yayın, formülün Verizon ve Vodafone üzerinde çalıştığını doğruladı.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler