BilimMayıs 31, 2022

Her gün kullandığımız @ işaretinin manası ne? Nasıl doğdu, birinci ne vakit kullanıldı?

Çabucak her gün e-posta yazarken yahut e-posta adresimizi birilerine verirken bu işareti kullanıyoruz. Pekala ancak @ işaretinin gerçek manasını ...

Çabucak her gün e-posta yazarken yahut e-posta adresimizi birilerine verirken bu işareti kullanıyoruz. Pekala ancak @ işaretinin gerçek manasını ve nereden geldiğini biliyor musunuz? Bu işaretin birinci belgelenmiş kullanımı yaklaşık 500 yıl öncesine dayanıyor. Fakat o vakitler günümüzdeki manası ve kullanımından çok farklı bir gayeye hizmet ediyordu. Daha geriye gittiğimizde de, bu işaretin izlerini görmemiz mümkün.

İtalyanların “salyangoz”, Hollandalıların ise “maymun kuyruğu” olarak isimlendirdikleri @ (Et işareti), e-posta adresleri ve Twitter hesapları sayesinde elektronik irtibatın olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. @ işareti, Çağdaş Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonuna bile girmeyi başaran bir işaret.

Klavyedeki en şık karakterlerden biri olan sembolün kökeni aslında biraz gizemli. Bir teori, kaynağın el yazmalarını kopyalarken kısayollar arayan 5. Yüzyıl keşişleri olduğunu söylüyor. Bu teoriye nazaran işaret, Latincede “doğru” manasına gelen “ad” sözünün yerine kullanılıyordu.

Birinci belgelenmiş kullanım ise, 1536‘da, Floransalı bir tüccar olan Francesco Lapi’nin büyük kil kavanozlarda sevk edilen amfora ismi verilen şarap ünitelerini belirtmek için @ kullanan bir mektubunda karşımıza çıkıyor. Sembol daha sonra ticarette tarihi bir rol üstlenmeye başlıyor. Tüccarlar uzun vakit boyunca bunu “oranında” manasında kullanıyorlar—”12 modül @ 1 dolar” örneğinde olduğu üzere…

Teknolojide @ İşaretinin Kullanımı

İşaretin makinelerde ortaya çıkması ise çok sonralarda oluyor. 1800’lerin ortalarında inşa edilen birinci daktilolar @ içermiyordu. Benzeri halde @, bilgisayar programlamanın öncüleri olan en eski delikli kart tablolama sistemlerinin (ilk olarak 1890 ABD nüfus sayımının toplanmasında ve işlenmesinde kullanıldı) sembolik dizisi ortasında değildi.

Sembolün çağdaş meçhullüğü, 1971’de Ray Tomlinson isimli bir bilgisayar bilimcisi can sıkıcı bir meseleyle karşı karşıya kaldığında sona erdi: Bilgisayarları programlayan insanları birbirine nasıl bağlayacakları sorunu… O vakitler, her programcı tipik olarak belli bir ana bilgisayar makinesine bir telefon kontağı ve bir teletype makinesi (temelde yerleşik bir yazıcıya sahip bir klavye) aracılığıyla bağlıydı. Lakin bu bilgisayarlar birbirine bağlı değildi; bu, ABD hükümetinin Tomlinson’ın çalıştığı Cambridge, Massachusetts şirketi olan BBN Technologies’i internetin öncüsü olan Arpanet isimli bir ağın geliştirilmesine yardımcı olması için işe aldığında üstesinden gelmeye çalıştığı bir eksiklikti.

 • @ (Et) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Tomlinson’ın meydan okuması, bir kişi tarafından yaratılan ve Arpanet aracılığıyla farklı bir bilgisayardaki birine gönderilen bir bildirinin nasıl ele alınacağıydı. Adresin bir kişinin ismine ve birçok kullanıcıya hizmet edebilecek bilgisayarın ismine muhtaçlığı olduğunu düşündü. Ve bu iki adres öğesini ayıran sembol, bilgisayarlar karıştırılmasın diye, programlarda ve işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılamıyordu.

Tomlinson’ın gözleri, Model 33’teki?”P”? üzerinde duran @ üzerine kaydı. Smithsonian’a “Çoğunlukla fazla kullanılmayan bir sembol arıyordum” dedi. Ünlem işareti ya da virgül üzere pek çok seçenek de yoktu.

Tomlison, bir açıklamasında “eşittir işareti kullanabilirdim fakat bu pek mantıklı olmazdı” diyor. Ve sonunda @’yi seçti. Kendi isimlendirme sistemini kullanarak, kendi odasındaki bir sistemden Arpanet üzerinden giden ve odasındaki farklı bir sisteme giden bir e-posta gönderdi. İşte bu e-postada @ işareti birinci sefer kullanıldı.

Hala BBN’de çalışan Tomlinson, o birinci e-postada ne yazdığını hatırlamadığını söylüyor. Lakin şurası bir gerçek: Bu iletiyle, bir vakitler neredeyse modası geçmiş olan @ işareti, insanların nasıl temas kurduğuna dair bir ihtilalin sembolik temel taşı oldu.

 • Aykırı soru işareti nasıl yapılır?

 • Alfa işareti nasıl yapılır?

 • Nokta işareti klavyede nasıl yapılır?

 • Soru işareti nasıl yapılır? Klavyede soru işareti (?)

 • Küçüktür işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde küçüktür işareti

 • Aksi slash nasıl yapılır? Klavyede slash işareti

 • Tüm Klavye Kısayol Tuşları

 • Dolar işareti nasıl yapılır?

 • Et işareti nasıl yapılır? (@)

 • Çap işareti nasıl yapılır? Klavyede çap işareti (Ø)

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler