BilimMayıs 13, 2022

“Herkes nerede?” sorusunun yanıtı için yeni teori: Asimptotik tükenmişlik nedir?

1950'de Nobel ödüllü fizikçi Enrico Fermi, astronomların bugün hala yanıtını aradığı çok değerli bir soru sordu: "Herkes nerede?" Bu soru ...

1950’de Nobel ödüllü fizikçi Enrico Fermi, astronomların bugün hala yanıtını aradığı çok değerli bir soru sordu: “Herkes nerede?

Bu soru, Fermi paradoksu ile ölümsüzleştirildi. Bu teori ve paradoks, uzaylıların hiç görünmemiş olması ve cihanda var olma mümkünlüğü ortasındaki çatışma durumunu inceliyor.

Bu paradoksu destekleyenler, kainatın güneş sistemimizden yaklaşık üç kat daha yaşlı olduğunu ve bir milyar trilyondan fazla yıldız içerdiğini belirtiyorlar. Şayet “aptal” beşerler Ay’a seyahat edebiliyorsa, neden akıllı dünya dışı varlıklar şimdiye kadar bizi ziyaret etmedi?

Geçtiğimiz hafta bir çift astrobiyolog bir yanıt teklifinde bulundu: Yabancı uygarlıklar o kadar fazla gelişiyor ve genişliyor ki, yıldızlararası seyahati kaldıramıyorlar.

Carnegie Bilim Enstitüsü’nden Dr. Michael Wong ve California Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Stuart Bartlett bu krizi “asimptotik tükenmişlik” olarak tanımlıyor.

Asimptotik tükenmişlik nedir?

Toplumlar, güç talepleri sürdürülemez hale geldiğinde bu noktaya gelir. Daha sonra keskin bir seçimle karşı karşıya kalıyorlar. Royal Society Open Science’da bilim insanları “Uygarlıklar ya tükenmişlikten çöküyor ya da kendilerini kozmik genişlemenin artık bir maksat olmadığı ve onları uzaktan tespit edilmelerini zorlaştıran bir durum olan homeostaziye öncelik vermeye yöneliyorlar” hipotezini öne sürdü.

Gezegensel uygarlıklar teknolojik sıfırlamalar yoluyla bu felaketleri diğer tarafa çevirebilir fakat bu sadece kaçınılmaz olanı geciktirir. Tükenmeye yakın olan uzaylı medeniyetleri, tespit edilmesi en kolay uygarlıklar olabilir.

Krizden kaçınmak için, büyümenin daima olarak “sıfırlamalarla” yavaşlaması gerekiyor…Wong ve Bartlett

Çalışmanın müellifleri, “Etraflarını değiştirir ve hür enerjiyi çok sürdürülemez bir biçimde dağıtarak, gezegen ölçeğinde en büyük sinyal-gürültü sergileyen dalgalanmaları [üretirler]” diyor ve devam ediyor: “Bu, insanlığın dünya dışı ömürle ilgili birinci tespitlerinin birçoğunun, şimdi bilge olmasa da akıllı çeşitten olabileceği mümkünlüğünü ortaya koyuyor.

Wong ve Bartlett, hipotezlerinin kıymetli bir eksikliği olduğunu kabul ediyor: Şimdi bu fikri nitekim destekleyen bir delil yok. Ayrıyeten sundukları bu teori, öteki gezegenler için geçerli olmayabilir Zira Dünya üzerindeki hayat maddelerini kullanıyor.

paylaş
Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler