BilimMayıs 31, 2022

Hubble’ın 32 yıl boyunca yaptığı tüm çekimler birleşti, ortaya işte bu harika manzara çıktı

NASA geçtiğimiz günlerde Hubble müşahedelerinin 32’inci yılını kutladı. Uzay teleskobu 1990 yılında uzaya fırlatılmıştı. Fırlatılmasından bu yana ...

NASA geçtiğimiz günlerde Hubble müşahedelerinin 32’inci yılını kutladı. Uzay teleskobu 1990 yılında uzaya fırlatılmıştı. Fırlatılmasından bu yana 1,4 milyondan fazla müşahedesi tamamladı. Casey Handmer isimli bir fizikçi ise, kısa müddet evvel tüm bu müşahedeleri tek bir nefes kesici imgede birleştirdi.

Handmer, imgeyi Nisan ayında Twitter’da paylaştı. Başlangıçta dört kesim halinde paylaşılan bu imajlara daha sonra, Hubble müşahedelerinin tamamının birbirine bağlı olduğu öteki bir tweet eklendi.

Bu imgenin katiyen baş döndürücü olduğunu ve gökyüzünün muazzam boyutunu gösterdiğini söyleyebiliriz. Hatta Handmer, Hubble’ın gökyüzünü düşündüğünüz kadar gözlemlemeyi bile başaramadığını belirtiyor.

Handmer, Twitter’da “Hubble’ın görüş alanı 202 yay saniyesidir” dedi. Bu yüzden de gökyüzünü büsbütün kaplamanın yaklaşık 3,2 milyon müşahede gerektireceğini beliriyor. Manzaraları birleştirdiği sırada 1,4 milyondan fazla Hubble müşahedesi tamamlanmıştı.

Fakat Hubble 1,4 milyondan fazla müşahede yapmış olsa da, birçok vakit bir alanı birden çok sefer gözlemlediğinden ötürü gökyüzünün yarısını gözlemlemeyi başarmış değil. Hubble’ın gerçekte ne kadar gördüğünü merak eden Handmer, Astropy.org’dan dataları alarak bir imgede derlemeye başladı. Toplamda, Hubble’ın şu ana kadar gökyüzünün sırf yüzde 0,8’ini gördüğünü söylüyor.

Bunun en büyük sebeplerini açıklayan Handmer, kimi Hubble müşahedelerinin başkalarından daha uzun sürebildiğini belirtti. Bunun yanı sıra, kimi ilgi cazibeli alanlar üzerinden tekrarlanan müşahedeler de yapılıyor. Lakin tahminen de en değerli etken, NASA’nın Hubble’ı tüm gökyüzünü haritalayacak halde tasarlamamış olması. Hubble, makul yerlerin anlık imajlarını yakalamak için tasarlandı.

Lakin emeli gökyüzünü haritalamak olmasa da, Hubble’ın 32 yılda yaptığı çekimlerin bir ortaya getirilmesinin katiyen etkileyici bir manzara olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Telefon
Whatsapp
Teklif Al
E-Posta
Projeler